Γειά σας

(L) ‘εστω και ας μην καταλαβαίνω και πάρα πολλά πράγματα
Σήμερα έκανα την DSL connection και δυσκολευτηκα και μην ξεροντας και παρα πολλα καταφερα να την ενεργοποιησω αλλα δεν μπορω να ενεργοποιησω το EMULE και γι’ αυτο θελω να ρωτησω πως το ενεργοποιω και αν κατα την γνωμη σας θα πρεπει να το ενεργοποιησω.Σας παρακαλω να ειστε λεπτομερεις γιατι δεν γνωριζω και παρα πολλα πραγματα
Ευχαριστω (:HUG)

Παναγιώτα καλώς ήρθες στα φορουμ της Comodo (:HUG)

Έχω κάνει ένα οδηγό για το Emule στο www.securitylabs.gr όπου φιλοξενείται η επίσημη ελληνική ζώνη της Comodo.

Θα το βρείς εδώ

Έυχαριστω και θα ηθελα αν μπορουσα να σου κανω αλλη μια ερωτηση ασχετη ομως με το comodo.
Μηπως υπαρχει καποιο site ελληνικο να διδασκει τα windows και το πως να καθαριζεις την registryΑν μπορεισ μου απαντας Ευχαριστω

Τι εννοείς διδάσκει;

Το securitylabs είναι ανεξάρτητο από την comodo παρότι συνεργάζεται μαζί τους. Μπορείς να ρωτήσεις για ότι θέλεις γενικές απορίες, προβλήματα με άλλα προγράμματα κλπ.

Επίσης πολύ καλά φόρουμ είναι και τα
www.pcw.gr
www.e-pcmag.gr
και για ερωτήσεις για προγράμματα antivirus/antispyware το www.virus.gr

Για το registry καλό είναι να μην χρησιμοποιείς συχνά προγράμματα που το καθαρίζουν γιατί τις περισσότερες φορές δημιουργούν πιο πολλά προβλήματα από αυτά που λύνουν. Κoινώς μακριά από registry cleaners και system optimizers. :wink: ;D

σημ. Μια και είσαι νέα χρήστρια του υπολογιστή, να μην ξεχάσεις να κάνεις και ένα image της partition C: του υπολογιστή σου. Θα σε σώσει από πολλούς πονοκεφάλους αργότερα, αν κάτι πάει στραβά π.χ. εξαιτίας ενός ιού ή μιας λανθασμένης εγκατάστασης ενός προγράμματος.

Δεν χρησιμοποιω προγραμματα που καθαριζουν την registry γιατι οντως μονο προβληματα δημιουργουν το διαπιστωσα…
Τι ειναι το image του C και πως γινεται;
οταν εκανα την συνδεση με το connix εκανα το εξης στο comodo πηγα στις εργασιες >ορισμος μιας νεας ασφαλης εφαρμογης> και στον ορισμο βρηκα το μοντεμ και εκανα αποδοχη.Τωρα στον κανονα ελεγχου εφαρμογης εμφανιζει το ConnX.exe ΕΥΡΟΣ 0000-255 255 … ΠΥΛΗ 0-65…TCP/VDP Μεσα/Εξω σαν πληροφοριες τα περισσοτερα ειναι αγνωστα εκτος απο την διαδρομη που ειναι D:\ConnX.exe μαλλον δεν τα εχω κανει καλα ε; (:SAD)
Ευχαριστω

Το image είναι ένας κλώνος του σκληρού δίσκου ή μιας partition.
Μπορείς να δημιουργήσει ένα με το nero https://forums.comodo.com/index.php/topic,5350.0.html ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Απλά διέγραψε τον κανόνα για το D:\ConnX.exe :wink:

Καλημερα :slight_smile: κατεβασα το sPYWARE BLASTER και εκανα image του c αλλα δεν καταλαβα οταν λες να διαγραψω τον κανονα D… δηλαδη τι πρεπει να κανω; Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες; Ευχαριστω για το χρονο σου (:HUG)
ΥΓ μηπως ξερεις αν υπαρχει ελληνικο forum για τον avast;

Παρακαλώ, :smiley:

Άνοιξε το CFP και πήγαινε στο ΑσφάλειαΕπόπτης Εφαρμογών. Εκεί βρες τον κανόνα για το ConnX.exe και διάλεξε Αφαίρεση.

Αν δεν κάνω λάθος το Avast δεν έχει ελληνικό forum. :-\

Πρεπει να το πω… ειναι πολυ καλο μεσα σ’αυτο το χαος να βρισκεις καλους ανθρωπους.
Ευχαριστω pandlouk και ελπιζω να σαι παντα εδω να μας βοηθας (:LOV)

Να’σαι καλά. Σ’ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια (:SHY)