Sa rulezi un antivirus clasic si sa crezi ca esti protejat...e o nebunie!!!!

As dori sa aduc pe forumul in limba romana un topic de pe forumul general creeat de Melih (tradus din engleza):

"Crezi ca esti protejat daca rulezi un program antivirus clasic?
Daca crezi esti protejat inseamna ca esti nebun, nebun, nebun!!! :slight_smile: "

Raspunsul postat de mine (tradus din engleza):

"Hello,

Nu cred ca cineva este nebun daca crede ca este protejat de un program clasic de antivirus,
dar sunt sigur ca adevarata nebunie este atunci cand, ca si utilizator esti convins sa
cumperi un produs care pretinde ca te protejeaza, dar in realitate tu esti adaugat pe lista
celor care imbunatateste rata detectiei (prin virusii cu care te vei infecta). Dar tu ai crezut
ca esti protejat… >:-D

In opinia mea, problema apare cand un utilizator trebuie sa se decida ce suita de securitate vrea
sa foloseasca si daca are toate informatiile necesare pentru alegerea produsului corect. Cele mai
multe computere au la cumparare un sistem de securitate preinstalat, reclamele sunt foarte agresive
pe piata si intotdeauna vor fi promovate produsele antivirus clasice care au cea mai mare rata de
detectie, produse care NICIODATA nu vor asigura protectie impotriva virusilor complet noi. Nu cred
ca este o surpriza faptul ca pe majoritatea computerelor din lume ruleaza antivirusi clasici (bazati
pe detectie) si utilizatorii se vor considera protejati deoarece ei nu sunt convinsi de existenta
unor produse alternative care sunt capabile sa previna infectia cu cei mai noi virusi (care nu exista
ca si semnatura).

Un utilizator avansat va sti ca un produs ca si Comodo care combina alte tehnologii decat un produs AV
clasic (Default Deny Protection, HIPS, Sandbox, AV, Firewall, etc.) va asigura cea mai dorita protectie
impotriva virusilor complet noi dar un utilizator incepator nu va fi convins ca un asemenea produs este
mai sigur decat un produs cu o rata de detectie de 99,99%! In aceasta epoca cine are informatia conduce
lumea! De aceea, informatiile despre alternativele sigure la produsele AV clasice trebuie sa ajunga la
utilizatorii incepatori pe limbajul lor, in asa fel incat ei sa fie convinsi ca exista ceva mult mai
sigur decat un produs AV cu rata de detectie de 99,99%! Atunci vom vedea ■■■ balanta se va inclina catre
noua optiune a userilor si atunci, intr-adevar poti sa zici ca esti nebun daca crezi ca esti protejat
ruland un produs AV clasic.

Comodo reprezinta o alternativa puternica la produsele AV clasice si aceasta alternativa trebuie
cunoscuta de fiecare, in special de userii care nu au asa de multe cunostinte de calculator. :-TU

Ovidiu"

Voi ce parere aveti?

Eu tot timpul am fost de aceeasi parere ca si tine in legatura cu un av clasic , realitatea este ca nu mai fac fata chiar daca ne uitam si la “cel mai bun” av la ora actuala panda cloud (dupa parerea mea) este nevoie de ceva ce sa faca fata la toate amenintarile 0 Day ceva revolutionar ■■■ e CIS 4

As mai adauga ca si camas (http://camas.comodo.com/) este introdus in CIS 4 mai precis in sandbox

Toate cele bune
Catalin

Este adevarat. Singura metoda adevarta de protectie sunt suitele de genul lui comodo. De treaba cu camsas nu stiam. Mersi Catalin :wink: