Prawidłowe testowania na wirtualnym pulpicie

Witajcie!

W CIS, gdy włączymy wirtualny pulpit i chcemy przetestować nierozpoznany program pobrany z internetu, to włącza się automatyczna izolacja, nawet wówczas, gdy jest wyłączona. Utrudnia to w większości przypadków testowanie nieznanych aplikacji, ponieważ nie można zobaczyć, co one robią, a instalacja najczęściej nie przebiega prawidłowo. Uruchomienie programu na wirtualnym pulpicie bez ograniczeń, poza automatyczną piaskownicą, prowadzi do normalnej instalacji, a więc w przypadku wirusa, do zainfekowanie systemu.

Aby rozwiązać problem, należy przed testowaniem, które najlepiej wykonywać w trybie klasycznym ustawień pulpitu, zmienić domyślny folder pobierania lub przenieść pliki z folderu “Pobrane” do innego folderu, ewentualnie usunąć “Pobrane” z wykluczeń piaskownicy: Izolacja > Ustawienia izolacji > Nie wirtualizuj dostępu do - kliknąć na “określonych plików i folderów” > udostępnione przestrzenie > + > “%USERPROFILE%\Downloads*” PPM usuń > okna grupy - tak > udostępnione przestrzenie > + > “%USERPROFILE%\Downloads*” PPM > usuń.

Jednak z powodu restrykcji, nawet na wirtualnym pulpicie, nie można całkowicie sprawdzić działania wszystkich aplikacji.
Idealnym narzędziem do testowania jest wirtualna maszyna z systemem Windows, najlepiej (ze względów bezpieczeństwa) postawiona na Linuksie.