Optymalna konfiguracja Comodo Internet Security

 1. POBIERZ Comodo Internet Security (np. klikając w ten odnośnik).

 2. Zainstaluj program podążając za wskazówkami instalatora. Najlepiej odznaczyć chęć ustawienia strony startowej na Yahoo - niezbyt popularnej wyszukiwarki w Polsce. Zwróć uwagę na możliwość dostosowania instalowanych komponentów - zakładka KOMPONENTY (Tutaj obrazek) - możesz wykluczyć dodatkowe produkty, których nie potrzebujesz (jak Comodo Dragon - bezpieczna przeglądarka bazująca na Google Chrome i GeekBuddy - odpłatna pomoc techniczna) [zalecane=odznaczenie tych opcji].

 3. Po skończonej instalacji program przeprowadzi aktualizację baz sygnatur wirusów i szybkie skanowanie - po wszystkim poprosi o ponowne uruchomienie komputera. Podążaj za wskazówkami.

 4. Warto dostosować konfigurację Comodo Internet Security do swoich potrzeb. Wbrew pozorom, domyślne ustawienia zapewniają całkiem wysoki poziom ochrony - jednak modyfikując delikatnie niektóre ustawienia możemy go zwiększyć. Wybierz odpowiedni dla siebie profil:

Pozmieniałem ustawienia, chcę przywrócić je na domyślne i skorzystać z poradnika

----->[zalecane]Jestem przeciętnym użytkownikiem komputera - nie posiadam zbyt dużej wiedzy na temat sposobu działania systemu/nie chcę poświęcać zbyt dużo czasu obsłudze programu; od czasu do czasu ściągam nowe programy/przeglądam wiele różnych stron www/odbieram pocztę/korzystam z programów użytkowych i gier.

-------->Instaluje CIS mamie/tacie/babci/dziadkowi/siostrze/bratu/w szkole/bibliotece/biurze - osobie niedoświadczonej, nie mającej zbytniego pojęcia o sposobie działania systemu Windows; krozystanie z komputera opiera się na odwiedzaniu kilku stron www/portali społecznościowych/odbieraniu poczty/obsługi pakietów biurowych - rzadko lub prawie wcale instaluje nowe oprogramowanie.

------------>Jestem doświadczonym użytkownikiem - chce mieć kontrolę nad tym, co uruchamia się w systemie, co łączy się z Internetem, jestem zaznajomiony ze sposobem działania systemu Windows. [tylko dla osób, które wiedzą co robią!]

Jestem przeciętnym użytkownikiem komputera - nie posiadam zbyt dużej wiedzy na temat sposobu działania systemu/nie chcę poświęcać zbyt dużo czasu obsłudze programu; od czasu do czasu ściągam nowe programy/przeglądam wiele różnych stron www/odbieram pocztę/korzystam z programów użytkowych i gier.

 1. Otwórz główne okno programu. U góry, po lewej wybierz “Zadania”.
  Przejdź do zakładki “Zadania zapory sieciowej”.

 2. Użyj “Ukrywanie portów”. Wybierz opcję pierwszą. (Uwaga: Niektóre programy typu klienci p2p mogą nie działać poprawnie, patrz TUTAJ).

 3. W górnej, lewej części okna wybierz “Ustawienia”.
  Przejdź do zakładki “Zapora sieciowa” i “Ustawienia zapory”
  Odznacz:

 • Nie wyświetlaj ostrzeżeń,
 • Włącz ostrzeżenia Trustconnect,

Zaznacz:

 • Włącz filtrowanie ruchu IPv6
 • Blokuj profragmentowany ruch IP
 1. W oknie ustawień przejdź do “Ogólne”. Możesz tutaj odznaczyć odgrywanie dzwięku podczas ukazania się alertu oraz wyłączyć dodatkowe powiadomienia.

Uwaga: Może się zdarzyć, że Comodo nie rozpozna jakiejś aplikacji, która jest bezpieczna. Wyświetli wtedy taki alert:

Klikamy wtedy “Dodaj do zaufanych”, a aplikacja nie będzie już więcej uruchomiona w piaskownicy. Restartujemy aplikację.

Podczas grania warto aktywować Tryb Gry (dostępny z menu podręcznego z ikony programu w trayu).

Bezpieczne zakupy: W ustawieniach warto dodać witryny, na których wprowadzamy nasze poufne dane (dane bankowe). W ustawieniach odnajdujemy zakładkę “Bezpieczne zakupy” i dodajemy strony banków/sklepów/stron transakcyjnych, z których korzystamy. WIĘCEJ INFORMACJI

Instaluje CIS mamie/tacie/babci/dziadkowi/siostrze/bratu/w szkole/bibliotece/biurze - osobie niedoświadczonej, nie mającej zbytniego pojęcia o sposobie działania systemu Windows; krozystanie z komputera opiera się na odwiedzaniu kilku stron www/portali społecznościowych/odbieraniu poczty - rzadko lub prawie wcale instaluje nowe oprogramowanie.

Taka konfiguracja idealnie sprawdza się na komputerach biurowych czy osób kompletnie nieobeznanych w temacie, gdyż zabezpiecza system praktycznie w 100% przed infekcją (powstrzymuje wykonywanie nieznanych, niezweryfikowanych plików) jednocześnie nie wyświetlając żadnych alertów wymagających podjęcia decyzji.

 1. Otwórz główne okno programu. U góry, po lewej wybierz “Zadania”.
  Przejdź do zakładki “Zadania zapory sieciowej”.

 2. Użyj “Ukrywanie portów”. Wybierz opcję pierwszą. (Uwaga: Niektóre programy typu klienci p2p mogą nie działać poprawnie, patrz TUTAJ).

 3. W górnej, lewej części głównego okna wybierz “Ustawienia”
  Odznacz:

 • Włącz ostrzeżenia Trustconnect,

Zaznacz:

 • Włącz filtrowanie ruchu IPv6
 • Blokuj profragmentowany ruch IP

a. Przeprowadź “Ocenę bezpieczeństwa plików”. W tym celu, w głównym oknie programu wybierz “Skanuj”. Po zakończeniu procesu, zatwierdź znane Ci bezpieczne pliki jako zaufane - w tym celu przenieś je do “Zaufanych plików”.

b. W oknie ustawień przejdź do “Defense +” a następnie “Automatyczna piaskownica”. Zmodyfikuj istniejące reguły. Reguła 5 i 6 - zmieniamy ich czynność na “Blokuj”.

Zatwierdź klikając OK.Takie ustawienie nie dopuści do uruchomienia się pliku, który jest niezaufany. Uwaga: Gdy występują konflikty - tj. aplikacje nie uruchamiają się - należy dodać je do zaufanych plików.

c. Opcjonalnie, aby zminimalizować ilość alertów do minimum - w ustawieniach “Ustawienia piaskownicy” zaznaczamy “Nie wyświetlaj powiadomień o podniesieniu uprawnień” i wybieramy “Blokuj” lub “Uruchom jako izolowany”.

 1. W oknie ustawień przejdź do “Ogólne”.
  Odznacz:
 • Pokazuj informacje z centrum wiadomości Comodo
 • Pokazuj ekran powitalny
 • Pokazuj informacje po minimalizacji procesów
 • Odtwarzaj dzwięk, gdy wyświetlane jest ostrzeżenie

Bezpieczne zakupy: W ustawieniach warto dodać witryny, na których wprowadzamy nasze poufne dane (dane bankowe). W ustawieniach odnajdujemy zakładkę “Bezpieczne zakupy” i dodajemy strony banków/sklepów/stron transakcyjnych, z których korzystamy. WIĘCEJ INFORMACji

Jestem doświadczonym użytkownikiem - chce mieć kontrolę nad tym, co uruchamia się w systemie, co łączy się z Internetem, jestem zaznajomiony ze sposobem działania systemu Windows.

Generalnie, w takim wypadku, najlepiej jest przestawić konfigurację CIS na tryb proaktywny - daje to największe możliwości kontroli.

 1. Otwórz główne okno programu. U góry, po lewej wybierz “Zadania”.
  Przejdź do zakładki “Ustawienia” w górnej, lewej części okna głównego. Przejdź do “Ogólne” i dalej do “Konfiguracja”. Aktywuj konfigurację “COMODO - Proactive Security”. Zrestartuj system. Ta zmiana spowoduje wzmocnienie ochrony (więcej obszarów jest chronionych, zostaje włączony HIPS - i tu może pojawić się pewien konflikt, toteż patrz dalej ;)).

 2. Użyj “Ukrywanie portów” (w zadaniach zapory sieciowej). Wybierz opcję pierwszą. (Uwaga: Niektóre programy typu klienci p2p mogą nie działać poprawnie, patrz TUTAJ).

 3. Dostosuj ustawienia zapory sieciowej i dodatkowych modułów ochrony w zależności od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz możesz wyłączyć HIPS (Defense + → HIPS) i jest to zalecane (ochrona ta dubluje się z automatyczną piaskownicą). Możesz zostawić włączony HIPS (jeśli lubisz wszystko kontrolować), ale powinieneś:

 • wyłączysz bloker behawioralny (automatyczną piaskownicę),
 • jeśli jednak chcesz zachować automatyczną piaskownicę i sprawdzanie akcji bezpiecznych procesów przez HIPS (w takim wypadku ustaw go na “Tryb paranoiczny”).*
 1. CIS jest tak skonfigurowany, że może wyświetlać sporo alertów. Na niektóre z nich możesz ustawić automatyczną odpowiedź - np. na alerty antywirusa (Ustawienia->Antywirus->skaner rezydentny).

*UWAGA: W tym trybie HIPS informuje o akcjach WSZYSTKICH plików - nawet tych systemowych (masa alertów!). Tryb - jak sama nazwa wskazuje - przeznaczony dla paranoików, generalnie niezalecany do normalnej pracy.

Bezpieczne zakupy: W ustawieniach warto dodać witryny, na których wprowadzamy nasze poufne dane (dane bankowe). W ustawieniach odnajdujemy zakładkę “Bezpieczne zakupy” i dodajemy strony banków/sklepów/stron transakcyjnych, z których korzystamy. WIĘCEJ INFORMACJI

Jeśli zmieniałeś wcześniej ustawienia i CIS nie działa tak jakbyś chciał, albo po prostu chcesz zacząć “od zera” i przywrócić ustawienia domyślne, postępuj według tych kroków:

 1. Otwórz główne okno CIS.
 2. U góry, po lewej kliknij “Ustawienia”.
 3. Z ustawień ogólych wybierz “Konfiguracja”.
 4. Bez względu na to, jaką obecnie konfigurację posiadasz, przełącz się na chwilę na inną np. jeśli obecnie masz aktywną “Internet Security” przełącz się na “Firewall security” NIE zapisując ustawień.
 5. Wróć ponownie na konfigurację, którą miałeś wcześniej :wink: w naszym przypadku ponownie na Internet Security.
 6. CIS ustawiony jest teraz tak samo jak po instalacji, możesz więc przystąpić do konfigurowania go np. wg. 3 różnych profili zdefiniowanych w tym poradniku:

Bump.