KIS 2011 vs. CIS 4.1

Languy99 a facut doua teste cu malware reali pe suitele de securitate KIS 2011 si CIS 4.1. Imaginile vorbesc de la sine!

  1. KIS 2011 vs. Comodo 4.1 Part 1 of 2 - YouTube

  2. KIS 2011 vs. Comodo 4.1 Part 2 of 2 - YouTube

Pot sa spun ca am folosit peste 7 ani produsul Kaspersky si doar in ultimii doi - trei ani am folosit in paralel Comodo si sunt convins ca NU a fost un test pro Comodo.

Voi ce parere aveti?

Mesajul original il gasiti aici: https://forums.comodo.com/news-announcements-feedback-cis/kis-2011-vs-cis-41-t57353.0.html;msg403051#msg403051

Sunt un mare fan kis. Sau eram. Stiam ca nu e perfect, dar nu credeam ca e mai slab decat MBAM la detectie :-TD Oricum felicitari Comodo. Nu ma asteptam la un rezultat asa bun, dar totusi merita si sunt mandru ca folosesc.

Si eu sunt (sau eram; oricum raman la parerea ca e cel mai bun produs de securitate din categoria clasicilor AV bazate pe detectie) dar, ■■■ am mai spus, ceea ce este foarte important in ziua de astazi cand atacurile de pe internet sunt tot mai agresive si malware-rii sunt tot mai diversificati, este protectie impotriva virusilor noi, care NU exista in nici o baza de semnaturi. Aceasta e adevarata protectie si produsele care vor oferi aceste servicii (platite sau free) vor reprezenta viitorul protectiei pe internet!

:comodo110:

CIS este o suita cu potentila. Inca cateva facilitati in plus si un av imbunatatit si ar fi o suita de top. Defapt cea mai buna suita. :comodo110:

La ce facilitati in plus te-ai gandit cand ai zis ca ar transforma Comodo intr-o suita de top?

In primul rand ar fi behavioral blocker, dupa care tanjesc multi de pe forum. Eu mi-as dori si un web protector, care sa te impiedice sa accesezi site-uri cunoscute ca distribuie virusi sau site-uri de phishing. Am un singur lucru care imi place la bitdefender si mi-ar placea si in cis. Acea interfata in care sa iti poti alege nivelul de cunostinte, astfel incat pe modul novice cis sa aleaga solutia cea mai buna in cazul unor alerte, iar doar la gasirea unui virus sa fi alertat. Ar mai fi utila introducerea celorlalte soft-uri comodo in cis. Toti producatorii au si o suita cu antispam, system cleaner si backup. Comodo are deja multe softuri utile, mai trebuie doar introduse in cis.

Salutari… am si eu o mica intrebare… Este posibil de inchis in intregime comodo la cerinta utilizatorului??? Din cite stiu doar KAV are o asemenea optiune (Click dreapta - Pause Protection - Exit) in care toate procesele se inchid…

p.s. a aparut o asemenea intrebare din cauza consumului de resurse la comodo in timpul rularii unui joc sau a unei aplicatii.

Salut,

Nu exista nici un buton pentru a opri complet protectia la CIS, doar daca o dezactivezi individual pe fiecare modul in parte (ceea ce nu e indicat). Ceea ce ar fi recomandat ar fi sa se gaseasca problema de unde ai consumul mare de resurse pe anumite procese si sa o poti rezolva. Ar fi bine sa deschizi un nou topic cu aceasta problema si sa o detaliezi: ce sistem de operare ai / cand si cu ce programe ai probleme / etc. si ai o sansa sa se poata rezolva (poate cineva a avut aceeasi problema).

Ovidiu

OK. merci de ajutor… oricum CISv4 mai are multe de imbunatatit la nivel de AV si setari…

Am auzit ca versiunea 2011 va fi una revolutionara pe piata :o :o cu o detectie foarte mare si un numar mic de false positives ???

Nu ai pentru ce! Din cate am inteles si eu de pe forumul principal, versiunea 2011 care probabil va aparea in toamna (nu este nimic oficial) va avea interfata GUI schimbata si am inteles ca modulul AV (in special partea de dezinfectie) va fi imbunatatit. Probabil se va introduce si Comodo Cloud Scan.

Oricum, partea puternica a CIS e ca se bazeaza pe preventie si nu pe detectie ca celelalte produse AV. :slight_smile:

Asta e cel mai important lucru, e mult mai simplu si usor sa previi un lucru decat sa-l combati, asta e valabil pe mai multe planuri.

Referitor la noul produs il asteptam cu drag si vom impartasi ulterior impresiile dupa niste teste :slight_smile:

Nu se poate opri prin click dreapta pe el si Exit ???
Eu asa am facut. Era un instaler ce era rulat automat in sandbox. Si nu se putea instala. Si am oprit CIS prin metoda de mai sus si a functionat. 88)

Asa il opresti complet de tot. El vroia sa stie daca exista un buton similar ca la Kaspersky cu care puteai sa opresti protectia dar nu sa inchizi complet produsul. Din pacate, CIS nu are asa ceva (doar daca se opreste fiecare modul individual).

ma intreb ■■■ poate fi trecut leak testul de la comodo cu KIS >:-D

Simplu… NU se poate :stuck_out_tongue: :comodorocks:

Modulul HIPS din Comodo este superior avansat decat cel de la KIS (daca nu ma insel, cei de la Kaspersky au inceput sa-l dezvolte in urma cu 2 ani parca) si de aici si rezultatul asa de bun pe care il are Comodo.
Probabil ca nici cu versiunea 2011 pe care au scos-o cei de la KIS nu stau mai bine… >:-D

recent languy99 a facut un review la KIS 2011.1.400… totul bine si frumos, insa cam dubios acest review…spune el ca sistemul a fost infectat prea tare si este un “big fail” pt KIS… dar oameni buni, am folosit kis cam vreo 5 ani, iar in aceasta versiune, cu aplication control activat, toate procesele necunoscute ruleaza ca low trusted(by default), deci KIS trebuia macar sa le includa in acea lista de low trusted…

Cam dubios review a facut languy99, voi ce parere aveti???

Crede-ma ca languy99 nu face de-astea :wink:

M-am uitat cu atentie si am vazut si partea a doua a review-lui:

Si eu am folosit inainte KIS aprox 6-7 ani KIS (incepand cu seria 6) si sincer nu am avut probleme (depinde foarte mult si ce site-uri accesezi).
In acest review, parerea mea ca languy99 face un test cu malware foarte noi care sunt convins ca nu sunt cunoscuti aproape de loc si de aici si problema de la KIS. HIPS-ul de la KIS este relativ bunicel dar lasa mult de dorit fata de CIS, iar baza lui sta la detectia virusilor.

Sunt convins ca CIS ar fi trecut testul fara probleme (am facut si eu foarte multe teste de acest gen dintre care sunt cateva sunt si pe youtube).

Nu mi se pare de loc suspect review-ul, din contra scoate in evidenta faptul ca cel mai important lucru este sa previi o infectie decat sa dezinfectezi sistemul care de cele mai multe ori in cazul rootkitt-urilor este aproape imposibil.