Instalowanie programów, a piaskownica

Mam włączoną piaskownicę i jak chcę zainstalować nowy program to przejmuje go piaskownica i nie pozwala na instalację. Wyłączam piaskownice i wtedy instaluję. Dobrze postępuję? Można przy włączonej piaskownicy zainstalować program, np. ffdshow.

Bardzo dobrze robisz :slight_smile:

Masz pewność, że to zaufany soft, a Piaskownica wyłapuje większość nieznanych jej procesów. Takie jej zadanie… Więc żeby go zainstalować można wyłączyć piaskownice na czas instalacji.

Nie zauważyłem aby automatyczna piaskownica uniemożliwiała instalację programów. Co więcej, można jest bez większych problemów normalnie używać. Nie dotyczy to oczywiście programów zabezpieczających.
Nie polecam wyłączania piaskownicy podczas instalacji nieznanych lub niepewnych softów. Takie działanie całkowicie nie ma sensu. Lepiej w ogóle wyłączyć piaskownicę. Od czasu do czasu można zajrzeć do niezweryfikowanych plików i jeżeli jesteśmy na sto procent pewni, dodać je do zaufanych. Wówczas zostaną one wyjęte z sandboxa. Można także w przypadku znanych aplikacji, wyłączyć je z sandboxa z poziomu traya w trakcie instalacji.

Tak, ale niestety Sandbox Comodo nie jest nieomylny… Czasem także nie rozpoznaje zaufanych instalatorów i uruchamia je w wirtualnym środowisku. Program zainstalowany w wirtualnym środowisku tak naprawdę nie zainstaluje się, to chyba zrozumiałe. Wtedy należy dodać instalator do “moje bezpieczne pliki” lub na okres instalacji wyłączyć Piaskownicę. Mam na myśli przypadek jedynie sprawdzonych przez nas programów.

U mnie po rozpoczęciu instalacji ffdshow (najnowsza wersja z dobreprogramy.pl) pojawia się komunikat, że program został uruchomiony w piaskownicy i gdy chcę przeprowadzić instalację to kolejny komunikat “odmowa dostępu” i na tym koniec, po instalacji. Może mam inaczej ustawionego sandbox’a?

Absolutnie nie wyłącza się piaskownicy podczas instalacji programów. Jeżeli ładuje Ci instalator do piaskownicy, najprościej w komunikacie zaznacz -nie przechowuj na przyszłość- uruchom jeszcze raz i będzie dobrze, lub ręcznie do zaufanych plików.
Masz odznaczoną funkcję “uruchamiaj instalatory poza piaskownicą” w ustawieniach Sandbox-a? Jeżeli tak to zaznacz

Czyli instalatory mam uruchamiać w piaskownicy, ale rozumiem,że uruchomienie w sanboxie nie spowoduje instalacji. I jeszcze jedno. Skąd będę wiedział,że jeżeli nawet mam niebezpieczny plik(o którym nie wiem) i uruchomi się on w piaskownicy to że jest on malware?
No i czy da się ustawić, aby program pytał czy chcę umieścić w piaskownicy, zablokować czy zezwolić? ;]

W ustawieniach piaskownicy mam zaznaczone wszystkie opcje.

W wolnej chwili: ErufenPL - YouTube :slight_smile:

Jeszcze jedno pytanko: czemu czasem gdy uruchamiam program w piaskownicy(PPM>uruchom program w sanboxie…, lub bezpośrednio z programu) to nie widać go w piaskownicy ;]?(dokładnie w oknie “dodaj program do piaskownicy”)

Uruchamiasz w piaskownicy tylko instalatory których nie jesteś pewien. Co do plików niezaufanych w których może być malware, najlepiej sprawdzić na VirusTotal

Najlepiej sprawdzić program w piaskownicy z prawokliku. Miałem przypadki, że żaden ze skanerów na VT nie wykrył wirusa.