Αρχική ρύθμιση του Firewall.

Γειά σας παιδιά.

Χρησιμοποιώ εδω και πολύ καιρο το Zone Alarm Free και τώρα θέλω να δοκιμάσω το Comodo, επειδή έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια στα διάφορα forums.

Φοβάμαι όμως ότι είναι λίγο πολύπλοκο, γιαυτό θέλω πρίν το εγκαταστήσω να διευκρινίσω κάποιες απορίες μου:

  1. Είναι ένα προρρυθμισμένο firewall που δουλεύει αμέσως μόλις το εγκαταστήσεις; Ή μήπως χρειάζεται να φτιάξεις από μόνος σου rules σχετικά με το τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται;

  2. Αν χρειάζεται να φτιάξεις μόνος σου κανόνες, υπάρχει κάποιο link που να δίνει αναλυτικές οδηγίες πως γίνεται αυτό;

  3. Που μπορώ να βρώ ένα manual για το firewall;

Αυτά για αρχή και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Καλοσόρισες στο forum. (:HUG)

Δεν είναι τοσο πολύπλοκο όσο νομίζεις (:WIN)

  1. Ναι. Κατά την εγκατάσταση ακολούθησε την επιλογή “novice users (recommended)”

  2. Εδώ θα βρεις ότι χρειαζεσαι https://forums.comodo.com/index.php/topic,897.0.html

Προσοχή να μην διαγράψεις/μετακινήσεις τους προκαθορισμένους κανονες στο “network monitor”. Απλά φρόντισε οι καινουριοι κανονες που θα φτιαξεις να βρισκονται πάνω απο τους 2 προκαθορισμενους “block”

  1. Μετά την εγκατάσταση κλίκαρε το κουμπί “help” και θα δεις τις οδηγίες

Σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα (:WAV) και την απάνησή σου.

Θα διαβάσω μέσα στο Σ-Κ τα σχετικά.
Για την ώρα έχω κάνει την εγκατάσταση και το fw δουλεύει τέλεια.

Απάντησα σε όλα τα pop ups για τα προγράμματα και τις εφαρμογές που δουλεύω, τσεκάροντας την επιλογή always κάτω αριστερά.

Αν κατάλαβα καλά δεν είναι απαραίτητο να φτιάξεις δικούς σου rules, τουλάχιστον όσο είσαι άσχετος ακόμη. Το firewall έχει τα βασικά ώστε να είναι ασφαλές. Σωστά;

Και ένα τελευταίο: Από ότι είδα στο “Network monitor” έχει 5 προκαθορισμένους “allow” και 1 προκαθορισμένο “block”. Όχι 2 που μου ανέφερες. Είναι κάτι που χρειάζεται να κάνω επιπλέον;

Καλή συνέχεια!

Παρακαλώ :smiley:

Σωστά.

Όχι. Ήταν λάθος μου. Θυμόμουν τους κανόνες μιας προηγούμενης έκδοσης beta :stuck_out_tongue:

Καλησπέρα σε όλους :SMLR Γνωρίζει κανείς αν πρέπει το component monitor να είναι ρυθμισμένο στην επιλογή learning κι όχι στο on όπως τα υπόλοιπα;

Μπορείς να το έχεις είτε στο ένα είτε στο άλλο. Έχουν σχεδόν την ίδια λειτουργία με τη μόνη διαφορά πως το learning θα σε γλιτώση από μερικές αναδυόμενες ειδοποιήσεις. :wink:

Αν και άργησα,σ’ευχαριστώ πάρα πολύ :BNC

:■■■■