Comodo 8.2.0.5005 a problem z aplikacją Explorer.exe?

Witam, po ostatniej aktualizacji zaczął co jakiś czas (kilka dziennie min.) pokazywać się błąd, sys. Winxp:
Wystąpił problem z aplikacją Explorer.exe i zostanie ona zamknięta.” - błąd nieznany.

Trochę się z tym barowałem, kilka dni, nie biorąc pod uwagę w ogóle CIS jako sprawcy (używam od wielu lat i zawsze był ok).

Chciał nie chciał doszło do ponownej instalacji systemu i było dobrze ok 2 dni,
do chwili gdy zainstalowałem najnowszą wymienioną wersję ściągniętą świeżo ze strony Comodo i też jeszcze nie od razu zacząłem podejrzewać CIS, dalej barowałem się z 1 dzień,
chociaż byłem zaskoczny bo raptem kilka stałych, srawdzonych od lat programów miałem doinstalowane do świeżej instalacji Windowsa.

Wreszcie mnie olśniło że jedyną zmianą w ostatnim czasie było update CIS i może tu jest problem, zainstalowałem starszą wersję i wszystko jest dobrze już kilka dni.

W związku z tym podejrzewam że to coś chyba z tą wersją CIS 8.2.0.5005 jest nie tak.

Pozdrawiam

PS.
Przy okazji można gdzieś ze strony Comodo pobrać inną wersję np. 8.2.0.4792 bo to chyba była poprzednia?

Widziałem tu na forum link do takiej ale po ściągnięciu jest instalator z najnowszą …5005,
przez to wszystko mam zainstalowaną dużo starszą 8.1… bo taki miałem tylko instalator.

Błąd w dzienniku - “Podgląd zdarzeń”
Aplikacja powodująca błąd explorer.exe, wersja 6.0.2900.5512, moduł powodujący błąd unknown, wersja 0.0.0.0, adres błędu 0x05b84b93.

Błąd widoczny w okienku Explorer.exe - odnośnik “kliknij tutaj”
AppName: explorer.exe AppVer: 6.0.2900.5512 ModName: unknown
ModVer: 0.0.0.0 Offset: 05004b93

[attachment deleted by admin]

Podepnę się gdyż, mam ten sam problem na kilku komputerach po aktualizacji CIS.
Czy oprócz cofnięcia się do starszej wersji można zrobić z tym coś innego?
Da się inaczej naprawić ten problem?
Czy jest możliwość cofnięcia ostatniej aktualizacji wersji programu, bez konieczności całkowitej de-instalacji i ponownej instalacji starszej wersji?

Witaj, czyli jednak nie jestem osamotniony, to jest szansa że pojawią się jakieś sygnały, a za nimi reakcja.

Pytasz co można zrobić, ja cofnąłem (deinstalacja) się do ostatniej instalki jaką miałem 8.1.0.4426.
Dzisiaj mnie tknęło aby sprawdzić aktualizację i kliknąć na odnośnik, sprawdź co nowego (czy jakoś tak),
okazało się że max update jaki chce zrobić ta wersja to ten poszukiwany przeze mnie 8.2.0.4792,
następne pewnie będzie już to felerne …5005, ale nie sprawdzałem.

Mój plan jest taki, przeczekać tą …5005 do następnej wyższej i sprawdzić czy problem będzie dalej,
liczę po cichu że może wróci do normy, a jeśli nie to może na głównym forum gdzieś by trzeba powiadomić twórców o problemie, no chyba że nasz mod im przekaże - byłoby miło…

Pozdrawiam

Problem zapewne jest globalny na Win XP, tylko czy każdy skojarzy go z aktualizacja CIS? Aktualizacja dostępna jest od miesiąca, ale w necie narazie cisza.
Również wróciłem do poprzedniej wersji 8.2.0.4792, będę musiał to zrobić również na innych komputerach.

Dla uściślenia problem występuje na Windows XP SP3 32 bit (u mnie na 3 kompach z tym systemem), objawy
wyskakuje komunikat: “Zapobieganie wykonywaniu danych - błąd Eksplorator Windows”, i zaraz kolejny komunikat to błąd Explorer.exe i zamknięcie procesu, kolejny komunikat to błąd drwtsn32.exe i zamknięcie procesu, może pojawić się przed lub po błędzie explorer.exe, albo wcale.

Zapobieganie wykonywaniu danych i drwtsn32.exe, nie pojawia się zawsze z explorer.exe ale mniej więcej to wszystko razem występuje w 80%.

Było by dobrzy gdyby nasze spostrzeżenia były przekazane dalej.

To prawda, większość korzystających będzie walczyła z błędem, podejrzenia że to wina CIS będą na szarym końcu, zwłaszcza że jak się kliknie w szczegóły błędu na tym wyskakującym okienku Explorer.exe to jest określony jako unknovn - nieznany, nie wskazuje na żaden plik powiązany z Cis, no chyba że gdzieś głębiej w tym raporcie ale on jest strasznie długi.

U mnie też jest wersja WinXp z SP3 32 bit, drwtsn32.exe też miał problem.

Nie wiem jak u Ciebie z angielskim, jeśli jesteś w stanie opisać to tak żeby dobrze zrozumieli to możesz spróbować poinformować o problemie tutaj: Comodo Forum

Ja też podczepiam się pod ten temat. Mam Windows Xp Sp3 i te same problemy. I mniej więcej zaczęło się to po aktualizacji CIS. Te same błędy co u poprzedników: explorer.exe, drwatson, zapobieganie wykonywaniu danych (w ustawieniach DEP dałem eksplorator windows do wykluczeń i ten błąd już nie wyskakuje). Explorer sypie błędami i resetuje się zawsze po zamknięciu jakiegokolwiek folderu. Jestem prawie pewien, że właśnie od ostatniej aktualizacji CIS tak się dzieje. Niestety - problem występuje tylko na jednym systemie, choć mam w komputerze 2 dyski i oba pod Windows Xp Sp3 (na obu CIS, drugi system jest jako rezerwa w razie rozkraczenia się pierwszego i braku czasu na format).

Sprawdzał może już ktoś z Was czy na tym nowym update 8.2.0.5027 probem się powtarza?

Potwierdzam, nadal błąd występuje. W info przy błędzie pisze jednak tylko “unknown”, więc nie wiadomo, jaka aplikacja wywołuje ten błąd.

Jedno pytanie - plik systemowy drwtsn32 po tym błędzie zostaje zablokowany przez CIS (dostęp do pamięci).

No to lipa, dzięki za info, ten błąd “unknown” to wcześniej też był, czyli to samo, wystarczy cofnąć się do ostatniej dobrej instalki 8.2.0.4792 i problem znika, więc ewidentnie jest to wina CIS.

Odnośnie drwtsn32 to po błędzie u mnie wisiał cały czas w procesach, jedynie ręcznie można go zamknąć przez zakończ proces.

Jakby ktoś aktualnie miał zainstalowaną tą felerną wersję powodującą błędy (ja aktualnie mam 8.2.0.4792,
ta jest ostatnia dobra i trochę mi się nie chce już instalować tej trefnej tylko dla wygenerowania raportu) i mógłby utworzyć raport diagnostyczny a następnie wrzucić go pod poniższy link byłoby super.
https://forums.comodo.com/install-setup-configuration-help-cis/windows-xp-explorerexe-crashes-t115750.0.html

Informacyjnie raport generujemy klikając w znak zapytania w prawym górnym rogu i dalej jak na image, docelowo utwórz raport.

[attachment deleted by admin]

No popatrz pan popatrz, to jest nawet polskie subforum.

Ja mam ten sam problem. A właśnie coś tam namazałem na ile potrafiłem: https://forums.comodo.com/bug-reports-cis/explorerexe-crashes-on-windows-xp-home-after-installing-cis-t115807.0.html

Tylko nie wiedziałem, że jakieś pliki diagnostyczne trza zrobić.

Witaj w klubie, powolutku bardzo ale widać że grono poszkodowanych się powiększa :slight_smile:

Co do raportu to nie przejmuj się,
ja też kiedy mogłem go wygenerować to nawet mi do głowy ta opcja nie przyszła.
Pewnie ją kiedyś widziałem ale że nie korzystałem to poszła w zapomnienie,
zwłaszcza że gdzieś tam pod znakiem zapytania trzeba jej szukać.

W końcu rzutem na taśmę zaktualizowałem Windows 7 do Windows 10 i…

Właśnie, czy to wina Windows 10 (idealny ten system nie jest, niejedną wpadkę zaliczył M$ po jego wypuszczeniu), czy to wina CIS - sam nie wiem.

Mam dual boot (2x Windows XP + Windows 10) i praktycznie zaraz po aktualizacji “siódemki” do W10 zaczęły się w czasie startu systemu “sprawdzania spójności plików na dysku” (checkdisk). Pozwalałem na zrobienie tych skanów, najpierw błędów nie było, potem sypało informacjami o czymś w rodzaju “wolne miejsce jest w użyciu”, ogólnie mówiąc coś posypało się w plikach systemowych, ale co dziwne, nie dotyczyło to partycji systemowych tylko pozostałych. W końcu po jakimś czasie skany przy sytarcie systemu ustały, do czasu aktualizacji W10 do wersji Anniversary Edition (aktualizacja “wymuszona” z pobraniem całego obrazu systemu, nie chciałem czekać na “normalną” aktualizację). No i znowu zaczęły się skany dysków przy starcie.

No i w końcu za którymś razem pominąłem skanowanie przy starcie i po załadowaniu systemu (XP) okazało się, że zdechnął CIS, dokładniej mówiąc baza danych wirusów gdzieś wsiąkła. Wystarczyło zrobić aktualizację i wszystko działało, aż do dzisiaj. Dzisiaj pozwoliłem sobie na pominięcie skanowania przy starcie i baza danych pozostała, ale jest info o braku startu usługi agent CIS (cmdagent) i jeszcze szlag trafił połączenia sieciowe. Na razie piszę z drugiego systemu i zaraz zrobię ponowną instalację CIS na podstawowym systemie, tylko jestem ciekaw, co się stało z połączeniami sieciowymi.

Oczywiście zrobiłem skan HD Tune i dyski są w doskonałej kondycji. Oczywiście nie biorę pod uwagę jakiejś infekcji, bo nie włażę w internecie byle gdzie i nie używam “nieoficjalnych” sposobów do uruchamiania programów.

Zastanawiają mnie te crashe CIS-a, zwłaszcza że po przygodach z resetami explorer.exe CIS stracił u mnie część zaufania. Nie wiem, czy to po aktualizacji do W10 mogło coś nawalić w plikach systemowych, ale dotyczy to partycji innych niż systemowe. Mam 2 dyski, na 1 jest XP i W10, na drugim XP. Na wszystkich systemach CIS (na Windows 7 miałem do niedawna AVG, ale nie przedłużyłem licecnji).

Może ktoś wpadnie na pomysł co może rozwalać system plików? To chyba nie jakiś niesamowity zbieg okoliczności, że po instalacji W10 dzieją się takie cuda.

Tak z ciekawości: czy CIS chroni obszary systemowe (MBR ,MFT i inne tym podobne) na innych partycjach? Czy Windows 10 też w jakiś sposób “chroni” te same obszary systemowe? Coś się pogryzło ze sobą?

EDIT [22 08 2016]

Na partycji gdzie “padł” CIS zainstalowałem go ponownie, pobrałem bazę danych i importowałem konfigurację - o dziwo problemy ze skanowaniem dysków przy starcie zniknęły. Raz (tylko raz) wystąpił reset explorer.exe, ale to na 99% wina Nero, które użyłem do nagrywania tuż przed - wystarczyło zamknąć folder i standardowy systemowy komunikat o problemie. Nero też “podłącza się” pod eksplorator plików przy dodawaniu plików do nagrania, więc też ma swój udział w resetowaniu explorera (praktycznie po każdym użyciem Nero tak jest).

Widzę że problemy z Comodo coraz bardziej rozkwitają.
Wiadomo już czy na win XP nowe wersje nie powodują błędów?? Czy dalej jest tak samo i nic nie poprawili?

Zastanawiam się czy mimo aktualnej bazy danych stara wersja programu nadal dobrze chroni komputer?

Też jestem ciekaw jak jest ze wsparciem XP, M$ już je zakończył do tego systemu, ale mam zainstalowany programik XP Update Extender i system jest “widoczny” dla M$ jako “XP Embedded”, który aktualizacje będzie dostawać do 2019 roku. Oczywiście jest to mocno “naciągane” używanie tego programu (program jest jak najbardziej legalny) i M$ może zablokować maszyny korzystające z przedłużonego wsparcia ze strony M$.

Nie wiem, może tu leży problem z CIS-em, tzn. któraś aktualizacja systemu gryzie się z CIS-em, a programiści tego ostatniego nie wzięli pod uwagę, że niektórzy użytkownicy nadal pobierają aktualizacje systemu.

Jeszcze chyba są, myślę że jak wyjdzie teraz nowa wersja to można ewentualnie dopiero sprawdzić.

Pod ostatnim linkiem w górę od tego postu jest dyskusja która niesie nadzieję że problem wreszcie dotarł tam gdzie trzeba, ale aktualizacji od tamtego czasu żadnej nie było, więc czekamy.

Warto sprawdzać “co nowego” jak się pojawi nowa wersja, w opisie pewnie będzie jakieś info.

Ja na innym komputerze mam Win 8.1, tam wszystko śmiga,
aktualizację do 10-ki sobie odpuściłem.