CIS a trecut 100% testul Proactive Security de la Matousec

Pentru cei ce nu stiu, in data de 1. mai, CIS a obtinut 100% scor la Proactive Security Challenge de la Matousec, (148 de teste diferite) - daca nu ma insel a doua oara consecutiv.

http://www.matousec.com/projects/proactive-security-challenge/results.php

Testul a fost facut cu functia “Sandbox” dezactivata (asa s-a putut evalua corect produsul, deoarece intr-un mediu virtual ca si Sandbox-ul de la Comodo, malware-ul nu avea nici un efect). Acest scor scoate de fapt in evidenta valoarea modului HIPS (Host Intrusion Prevention System) din Comodo.

Cu toate ca nu pot sa spun ca sunt un fan al testelor artificiale (dupa ■■■ am mai zis nu ma impresioneaza cu nimic rata de detectie a unui AV de 99,99% :D), totusi nu cred ca un asemenea rezultat trebuie lasat necomentat deoarece, modulul HIPS reprezinta “inima” CIS-ului. :-TU

Voi ce parere aveti, cat de mult credeti ca reflecta acest rezultat valoarea Comodo Internet Security? Un asemenea rezultat v-ar convinge sa folositi un asemenea produs (ma refer la credibilitatea rezultatului vis-a-vis de protectia pe care v-ar oferi-o calculatorului vostru)?

Acest rezultat reflecta munca celor care au lucrat la acest produs si nivelul la care s-a ajuns. Pe mine nu m-a influentat rezultatul ci am trecut sa-l folosesc la sfatul si prezentarea documentata facuta de catre un prieten (stie el cine ;D), dar nici rezultatul obtinut nu e de aruncat iar in viitor prevad ca tot mai multi utilizatori vor incepe sa-l foloseasca.

Problema in acest moment este ca sunt tot mai multe teste facute, care mai de care au rezultate spectaculoase (de aici si neincrederea fata de obiectivitatea celor care fac testarile - eu mi-am exprimat-o clar fata de rata de detectie care apare in rating-ul produsului) iar utilizatorul nu stie ■■■ sa interpreteze aceste rezultate.
Cred ca daca toti mai multi utilizatori de CIS si-ar exprima parerile, poate am reusi sa ne formam o imagine despre ce teste ar trebui sa luam in considerare in alegerea unui produs.
Sincer, cred ca un produs ca si CIS poate fi evaluat doar printr-un asemenea tip de test, nicidecum printr-unul de rata de detectie.

PS: Oricum ma bucur ca pe langa faptul ca ai citit forumul romanesc, ai intervenit si tu cu parerea ta (cu siguranta vei aduce si alte idei noi). Probabil prietenul tau avea dreptate cand ti-a recomandat acest produs :slight_smile:

Sincer rezultatul este unul util pentru utilizatori, dar nu unul hotarator. El trebuie privit, dupa parerea mea doar cu scop informativ si nu hotarator. Da produsul este bun, dar nu trebuie sa ne lasam influentati asa usor. Daca ai mai auzit si de al altii pareri bun despre produs il incerci. Si daca iti place ramani la el.

Eu ca si user obisnuit (care nu haituieste malware la dracu-n praznic) arunc un ochi si la aceste teste sintetice macar sa am o idee la ce sa ma astept de la programele testate.
Decizia de a folosi unul sau altul nu este influentata major de diferitele teste sintetice dar au si testele o importanta acolo.
Eu am explicat mai de mult de ce am ramas la CIS dupa ce am incercat aproape tot ce exista free pentru Vista/Seven x64. Pur si simplu CIS imi vine ca o manusa dupa multii ani de utilizare. Poate ca si obisnuinta are un rol important in stabilizarea mea la CIS dar in mod cert imi place ideea de securitate in straturi (na, traducere la layered security :D) pe care o promoveaza Melih.

Bottom line, CIS+CTM si ca ultim resort Macrium free mi se pare ultra-arhi-mega-suficient pentru 99.99% din userii care au o vaga idee macar despre ■■■ functioneaza un calculator indiferent de rezultatele testelor de pe Matousec sau de aiurea.

Din fericire nu sunt paranoic deloc ca sa mai folosesc si Sandboxie si/sau TrueCrypt dar chiar si cu astea impreuna CIS isi vede de treaba.

Din nou, la ultimul test efectuat de Matousec, CIS v 4.0 a obtinut punctajul perfect de 100% la testul Proactive Security Challenge (setul de 148 de teste)! http://www.matousec.com/projects/proactive-security-challenge/results.php

Sincer, nici nu ma asteptam personal la altceva! :-TU

Am vazut anuntul pe pagina principala, e foarte bine. :slight_smile:

OSSS, produs de “Mama Rusie” ii cam sufla in ceafa lui Comodo 88)
Daca s-ar alia toti rusii (DR.Web, OSSS, Kaspersky) ar depasi ORICE suita de securitate. Asta pana cand lanseaza Comodo urmatoarea versiune :wink: :comodo110:
Dr.Web e un antivirus cu o detectie incredibila si foarte bun impotriva malware-ului o-day (doar pe baza de semnaturi) si excelent pentru dezinfectie. Kaspersky are foarte multe module de protectie (antiphising, antispam etc) un antivirus mai mult decat decent, nu foarte bun cu 0-day, dar grozav la dezinfectie. Are si un HIPS foarte bun.
OSSS are un HIPS grozav si ii sufla in ceafa lui Comodo.
Dar tot CIS e mai bun decat toate (separate) 8) :comodo110:

Tinand cont ca vorbim de firme care nu au altceva in fata decat afacerile si tinand cont de piata de desfacere, putin probabil ca se vor uni toate aceste firme…Si nu am tinut cont de orgoliul rusilor… 8)

Daca versiunea 2011 va avea tot ce se vehiculeaza pe forumul principal, va fi cu adevarat revolutionara in cadrul produselor de securitate pe internet (Cloud scanning si Cloud behaviour blocking, etc…). Si sa nu uitam ca vb de o suita free… :comodo110:

Da, eu chiar ador CIS, e o suita foarte buna. Vreau sa treaca si alte teste dar, oricum, felicitari!