Twitter Virüslerine Kesin Çözüm

http://i.hizliresim.com/8baqM7.jpg

Twitter hesabına virüs bulaşır mı?

Aslında bulaşmaz ancak siz kendi elinizle 3. parti uygulamalara izin verirseniz ve ya oltalama denilen saldırılardan haberdar değilseniz aşağıdaki durumlar meydana gelebilir.
Bu 3. parti uygulamalar aşağıdaki işlemleri yapabilirler.

 • Twitter hesabınızdan sizin adınıza tweet gönderebilir.
 • Twitter’da sanki siz göndermiş gibi arkadaşlarınıza direk mesaj (DM) gönderebilir.
 • Tanımadığınız bilmediğiniz hesapları takip etmeye başlarsınız…
 • Twitter hesabınıza ait e-posta adresini değiştirmemenize rağmen, “Yakın zamanda Twitter hesabınızla ilişkili e-posta adresinizi değiştirdiniz” tarzında bir mesaj içeren e-posta aldıysanız

tebrikler sizinde hesabınızda istenmeyen 3.parti uygulamalar mevcut.
Halk dilinde “Twitter’ınıza virüs bulaşmış”…

Nasıl çözerim?

Çözümü ise birkaç farklı çeşitte olabiliyor. Bu uygulamalar farklı yollarla hesabınızı ele geçirmeye çalışıyor ve ya sizin ağzınızdan hesabınızı kullanıyorlar. Bu nedenle çözümleri de birkaç farklı çeşitte oluyor.

Hesabınıza erişemiyorsanız ne yapacaksınız?

Bu durum genellikle “oltalama” yani phishing denilen yöntemle hesabınızın çalınıp şifresinin değiştirilmesiyle oluşur, normal olarak siz eski şifrenizle hesabınıza erişemezsiniz. Hesabınızı geri almanız ise mümkün olabiliyor.

[ol]- Twitter adresiniz için bir şifre sıfırlama isteği gönderin : Password Reset

 • Bu aşamayı tamamladıktan sonra twitter için kullandığınız mail adresinizi kontrol edin, doğrulama maili almış olmanız gerecek. Mail gelmemiş gözüküyorsa, spam kutunuzu kontrol edin.

 • Gelen mailde mavi buton olarak “Şifremi sıfırla” seçeneğini kullanın ve tahmin edilmesi zor en az 8 haneli yeni bir parola oluşturun.[/ol]

  Hesabıma virüs bulaştı ama hala giriş yapabiliyorsanız?

[ol]- Twitter’a giriş yapın.

 • Kendinize tahmin edilmesi zor en az 8 haneli yeni bir şifre oluşturun : https://twitter.com/settings/password

 • ‘Değişiklileri kaydet’ diyerek sekmeyi kapatın.[/ol]

  Uygulama erişimlerini kaldırın!

[ol]- Twitter’a giriş yapın.

 • Daha sonra bu adrese girin : https://twitter.com/settings/applications
 • Tanımadığınız, bilmediğiniz ve gözünüze şüpheli gözüken tüm uygulamaların yanındaki “Erişimi kaldır” butonuna tıklayarak kaldırın.[/ol]

Evet yukarıdaki işlemlerden size hitap edeni bulup yaptıysanız, artık hesabınızla ilgili bir sorununuz kalmadı demektir.
Eğer virüs problemi hala devam ediyorsa tarayıcı ayarlarınızı aşağıda gösterdiğim gibi sıfırlamanız gerekiyor.

Google Chrome tarayıcınızı sıfırlamak için tarayıcınızın adres çubuğuna
chrome://settings/resetProfileSettings
yazısını kopyalayıp yapıştırın, karşınıza çıkan uyarı mesajına “Sıfırla” diyerek Google Chrome tarayıcınızı ilk günki gibi kurulduğu ayarlara sıfırlayabilirsiniz.

Mozilla Firefox tarayıcınızı sıfırlamak için adres çubuğuna
about:support
yazısını kopyalayıp yapıştırın. Açılan sayfanın sağ üst köşesinde “Firefox tarayıcısını yenile” butonuna basın, tarayıcınız otomatik olarak sıfırlanıp yeniden açılacaktır. Firefox açıldığında sadece yerimlerinizi ve parolalarınızı işaretleyerek kurtarın.

Hesabımı bundan sonra nasıl korurum?

Twitter hesabınızı bundan sonra bu tarz tehlikelerden korumak istiyorsanız takipçi hilesi denilen palavralara asla ve asla inanmayın. Eğer anında takipçi kazandım diye seviniyorsanız yazık oluyor sizlere çünkü sizde artık bu takipçi havuzunun bir parçası oluyorsunuz. Sizide yukarıdaki yöntemlerle kendi sistemlerine takipçi hilesi dedikleri yöntemlerle dahil ediyorlar. Sonra sizler istemeden başkalarını takip etmeye başlıyorsunuz vs.
Beni kim sildi, kim engelledi, kim susturdu vb uygulamalar sizin adınıza tweet atan ve emin olun takipçilerinizi rahatsız eden uygulamalardır.

Phishing yani oltalama saldırılarından haberdar olun. Özellikle şifrenizi girdiğiniz bu tarz sosyal medya siteleri için özelikle hazırlanmış ve bu sitelere birebir benzeyen web siteleri hazırlanıyor. O kadar çok benziyor ki siz o sitenin gerçekten Twitter ve ya Facebook olduğunu sanıp şifrenizi giriyorsunuz, sonra hesaplarınız kötü amaçlı kişilerin eline geçiyor. Bu nedenle phishing saldırılarını öğrenin.

[b]Kaynak : http://acemigeek.blogspot.com.tr/2015/08/twitter-virusune-kesin-cozum.html[/b]