Sandbox

Czy ma ktoś problemy z dźwiękiem w przeglądarce internetowej np. youtube, polskie radio, gdy jest ona w Sandboxie na systemach 64 bitowych?..Z wcześniejszymi wersjami nie miałem z tym problemu, coś chyba sknocili…

Też mam problem z dźwiękiem (Opera), kiedy uruchomiona jest w Piaskownicy. Przed chwileczką sprawdziłem na youtube.

Masz 32, czy 64 bitowy system?..

bosh … a po co wam uruchomiona piaskownica ? bo rozumiem, ze nawet zwykly notatnik MUSI byc w niej uruchamiany?

szametu…Tutaj masz podstawowe wiadomości na temat działania piaskownicy, dla mnie bezcennej:
https://forums.comodo.com/defense-sandbox-help-cis/empty-t53268.0.html
a tutaj ogółem:
https://forums.comodo.com/defense-sandbox-help-cis-b136.0/
a tutaj fajna błękitna skórka dla CIS-a:

tak zobacz … bo ja na tym forum od dzisiaj jestem o.O

[at]CAN: Vista HP 64bit.

[at]szametu: Mam ją włączoną, tylko dla testów. W poprzedniej wersji nawet się nie pytała, więc teraz korzystam z tego, że reaguje. No i dzięki niej odkryłem w końcu po co jest opcja “Moje własne, bezpieczne pliki”, z której we wcześniejszych wersjach w ogóle nie korzystałem. Obecnie mam tam kilkaset plików (głównie dll i exe gier i progsów, które nie chcą inaczej prawidłowo działać). Szczerze mówiąc, to na początku wrzucałem tylko pliki exe, ale jako że programy nie chciały funkcjonować musiałem zacząć wrzucać całe katalogi danych programów i gier. trochę śmieszne i męczące. Tak czy siak obecnie obstaję przy teorii, że wyłączona Piaskownica to dobra Piaskownica.

Po co uruchamiać program w “Piaskownicy” jeśli jest już zainstalowany na komputerze? Po ściągnięciu programu, który trzeba zainstalować, żeby działał, a nie mamy pewności czy nie ma wirusów, można go uruchomić w “Piaskownicy”, bez instalowania? Bo są programy, które nie wymagają instalacji i one w “Piaskownicy” mogą być uruchamiane.

no i ?

nie chce być złośliwy ale CAN… dał odnośniki i napisał że te uwagi “są dla niego bezcenne” zgodze się z nim ale dla znających ten język, bo ja nie, znam niemiecki i włoski i też dam linki do stron po germańsku i martw się chłopie wtedy-otworzysz szeroko oczy i zbaraniejesz,więc może co po naszemu przytoczmy,też mnie ciekawi ta piaskownica poco to i czemu musi być,pozdrawiam

Sandbox ma za zadanie odizolować nieznany program od reszty systemu. Powiedzmy, że zainstalujemy, czy uruchomimy wirusa, a AV nam tego nie wykryje. Plik automatycznie zostaje przeniesiony do piaskownicy, uruchamia się normalnie, widoczny jest również w procesach, ale nic nam nie jest wstanie zrobić ponieważ, działa w innym zwirtualizowanym środowisku z ograniczonymi uprawnieniami nie mającymi wpływu na nasz prawdziwy system. W tym czasie, dany niezweryfikowany program jest automatycznie przesyłany do analizy i jeżeli jest to wirus przy najbliższej aktualizacji jest uwzględniany. Jeżeli jest dobry, po sprawdzeniu jest automatycznie wywalany z piaskownicy. Dzięki temu jesteśmy bardzo dobrze chronieni przed nieznanymi jeszcze wirusami, a przy tym nie jesteśmy zasypywaniu bezsensowną czasem ilością pytań, czy aby na pewno 30 razy O0.
Bez SB w momencie, gdy źle coś ocenimy i zezwolimy na uruchomienie, a będzie to wir to mamy przysłowiowe: “Po Ptakach” ;D
I nie trza nic robić, przeglądarki również nie trzeba mieć w piaskownicy…
A teraz mam głupie pytanie, gdzie tu można avatar-a załadować?

jesli ma sie av od cis’a, raczej male prawdopodobienstwo ze to vir. kolejny argument ?

co do avka

Forum Profile Information - > i wybierasz opcje

have fun

inna sprawa, ze jak sie sciaga soft legalny zlegalnego zrodla, nie ma obaw o viry ^^ … peb i torrenty jednak maja swoich fanbojów

Ok, dzięki już mam :)…
Tym bardziej powinno używać się Sandbox-a, bo po co zatruwać sobie życie, klikaniem?:)…Wira możesz złapać nawet przez zwykłe surfowanie po necie, nie tylko na peb-ie i torrentach…

ale … co innego zlapanie wira bo np. przelgadarka dziurawa, a co innego, sytuacja opisana przez Ciebie :wink:

have fun

Cześć!

Mam pytanie dotyczące sandoboxa, który automatycznie dodaje aplikacje, których nie ma na liście zaufanych dostawców Comodo. W przypadku piaskownicy w której uruchamiamy programy z prawokliku lub dodajemy, to sprawa jest prosta. Aplikacja uruchamia się w ukrytym folderze C:\VritualRoot i możemy zamknąć proces, usunąć folder z programem i jest czysto. Automatyczny sandbox nie dodaje plików do C:\VritualRoot i trudno zrozumieć na jakiej działa zasadzie, a także nie wiadomo gdzie znajduje się kontener tego sandboxa?

W opcjach można zaznaczyć, że ma uruchamiać nieznane programy w piaskownicy i tak się dzieje. Można tez zaznaczyć, żeby następnym razem nie uruchamiał w piaskownicy, a czy można tak ustawić, aby zanim uruchomi program zadał pytanie, czy uruchamiać w piaskownicy, czy poza nią?

Jeżeli masz zaznaczoną opcję pokazania alertów piaskownicy, to w trayu pojawi się pytanie, które trzeba rozwinąć (strzałka). Tam możesz zdecydować, czy aplikacja ma się otwierać w sandboxie, czy też nie. Czasem to nie działa, dlatego trzeba dodać program do “Moich własnych bezpiecznych plików” w Defense+. Ja po wstępnej konfiguracji reguł, wyłączyłem komunikaty piaskownicy i tylko czasem zaglądam do niezweryfikowanych plików. Gdy jestem pewien, to dodaję do bezpiecznych. Błyskawiczne podejmowanie decyzji w trayu sandboxa, powoduje ryzyko przepuszczenie wirusa do fizycznego systemu.

Właśnie dokonałem aktualizacji z 3 na 4 i niby fajna ta piaskownica, ale… chyba trochę bez sensu jest to, że np. mam utworzoną regułę dla danej aplikacji w Defense+ (np. jako zaufana aplikacja), a Comodo i tak chce dany program uruchamiać w piaskownicy i dopiero dodanie go do listy bezpiecznych plików rozwiązuje problem. I o ile rozumiem ideę piaskownicy to tego zachowania nie bardzo pojmuję i wygląda ono trochę tak jakby poszczególne moduły nie do końca ze sobą współpracowały.

Czy u Was też tak jest, czy tylko ja mam taki problem ?

Jak zrobiłeś upgrade z 3 na 4 to mogło tak się stać jak mówisz. Po prostu za pierwszym uruchomieniem pakuje wszystko co obce. W normalnych okolicznościach nie ma tego typu problemu. Jeżeli restart kompa nie pomaga, to pozostaje ręcznie O0
Sandbox działa w sposób następujący: dzieli pliki na 2 grupy: bezpieczne i niezweryfikowane, czyli np. bez podpisu cyfrowego, które automatycznie przechwytuje do piaskownicy. Żeby je z tamtąd wyciągnąć trzeba je dodać do bezpiecznych plików - wszystkie pliki, które są uruchomione w Sandboxie, liste masz w plikach niezweryfikowanych.
Niestety, piaskownica jest często źle rozumiana i oczerniana, obecnie lepszego połączenia nie widzę jak połączenie HIPS-a i SB…
Mówiąc w skrócie: nie ma lepszego zabezpieczenia przed najnowszym malware