Nadmierne obciążenie komputera przez Comodo AV.

CIS posiada bardzo dobrą ochronę proaktywną i zastanawia mnie jaki sens ma nadmierne obciążanie komputera przez antywirusa. Komputery są coraz mocniejsze ale niektóre firmy jak Norton czy Avast idą w zupełnie odwrotnym kierunku niż Comodo, znacznie zmniejszając obciążenie.

Zużycie procesora jest często na poziomie 100% i do tego pobór nawet ponad 50 MB RAM. Normalne używanie starszego kompa (Athlon 1.8 GHz i 1 GB RAM) podczas skanu Comodo AV, nie tylko na żądanie, ale czasem także w ochronie real-time jest praktycznie niemożliwe.

Ja w CIS najczęściej antywirusa wyłączyłem i praktycznie go nie potrzebuję, ale wielu ludzi używa kompletny pakiet i moim zdaniem Comodo powinno zastosować jedynie leciutki antywirus w chmurze, nawet bez heurystyki, tym bardziej, że w pakiecie jest moduł kontroli uruchamiania ze skanem cloud, a poza tym mocny HIPS i automatyczny sandbox.

Też praktyczne nie skanuję antywirusem Comodo, ale jak dziś sprawdziłem, przy normalnym używaniu Comodo wykorzystuje około 7MB pamięci, a kiedy uruchomię skanowanie AV zwiększa się do 22MB, ale potem spada. Jeśli chodzi o procesor, to jego obciążenie waha się od 17% do maksymalnie 70%, a mam Intel C2D E6400. Przy starszych procesorach, skanowanie antywirusem Comodo pewnie zatrzymuje wszystko na komputerze.

U mnie procesor (Athlon 2.2+) przy skanowaniu był obciążony na 90-100%. Firewall z HIPS też nie jest już tak lekki jak dawniej. Szkoda ponieważ nie lubię przymulających programów zabezpieczających.

Zgadzam się z Tobą omkar, mam lapka i CIS nawet z wyłączonym AV spowalnia pracę, a nie lubię takich rzeczy. Jednym słowem wkurza mnie to. Poza tym masz fajny zestaw ;D, ostatnio też przeniosłem się na GeSWall-a tylko, że z Avastem ;D

GeSWall posiada super szczelną piaskownicę, znakomicie blokuje keyloggery i ataki sieciowe, ale nie izoluje pendrive,a oraz plików przenoszonych pomiędzy dyskami i partycjami. Poza tym są problemy z właściwym działaniem wielu nowych reguł (GG 10, uTorrent, KMPlayer, WMP11 itd.).

U mnie Geswall wieszał firefox-a i też wyleciał. Teraz mam Sandboxie z Firewall-em PCTools 7 RC i Keyscrambler-em, lekki i jak dla mnie 100% pewny zestaw O0…Immunet miałem, ale szczerze mówiąc za bardzo mu nie wierze, no i ten interfejs z tymi reklamami, dla mnie za dużo ;D…Wersja DefenseWall-a którą masz z tego co słyszałem już taka szczelna nie jest, chyba, że to bujdy jakieś?

Sandboxie z PCTools Firewallem i Keyscramblerem, to bardzo dobry zestaw, choć może niezbyt wygodny w użyciu. Trudno, aby każdy pobrany plik testować w piaskownicy, a HIPS PC Toolsa zbyt szczelny nie jest. No chyba, że używasz kompa rozważnie i nie pobierasz plików z niepewnych źródeł.

Zdarza się sporadycznie, że DefenseWall HIPS v2.56 nie izoluje niektórych plików pobranych Operą i w przypadku jednego tylko wirusa zostaje pokonany, jeżeli przed restartem nie wyczyścimy rollbacka.