MSN,LAN,Setup Problems

Öncelikle çok çok tebrik ederim, heryerde Comodo’yu görüyordum, herkesin dilinde Comodo vardı ve benim için en güzeli ise moderatörü olduğum dünyaca ünlü yabancı warez sitesinde bizim admin’lerden üyelere kadar herkesin Comodo’yu Firewall kategorisinde birinci seçmesiydi.

Programınızın işlevi kadar basitliği, ömür boyu beleş garantisi vs de çok yararlı ve çekici bence. Kutlarım hepinizi, Türk olmanız daha da gurur verici.

Ama ne yazıkki benim için Comodo biraz sorunlu oldu. Kısaca şudur, tertemiz bir XP Pro ile çalışıyorum. Comodo’yu denemeye karar verdim, daha ewel windows’un standart fw’sini kullanıyordum.

McAfee’yi ne olur olmaz disable edip, siteden indirdiğim son versiyonu “v2.4.18.184” kurdum.
Öncelikle install’da sorun yaşadım, lisans ekranından sonra “Abnormal termination due to some problem” yazarak ilk korkumu yaşattı. Ok diyince Setup devam ediyor kapanmıyor ama yazılar yok oluyordu. Şans eseri back ve tekrar next diyerek bunu aştım ve güzel bi şekilde install ettim.
Yanlız bu install problemi biraz kötü oldu tabi.

Program çalıştığında autocheck yaptım bilinen programları bulsun oto kural yazsın diye. Buldu msn, firefox vs. Yalnız MSN’i bulmasına rağmen ne yazıkki MSN bağlanamıyor. Buna şaşırdım haliyle.
Birde üstüne bu Comodo kurulu bilgisayarıma ethernet ile bağlı olan 2.bilgisayarım ile iletişimim koptu. Ne bilgisayarları görebiliyorum shared docs vs, ne de o bilgisayardan haliyle internete giremiyorum. Repair çekmeyi denediğimde ise çekemediğini gördüm.

Son olarak LAN bağlantımı “Define a trusted network” içine göstereyip kurtulayım diye düşünürken, Wizard her defasında USB ADSL bağlantımı gösterdiği için LAN bağlantımı trusted zone’a alamadım.
Yani kendi seçiyor ve modem’imi seçiyor, öteki bilgisayar bağlantısını gösteremedim burdan.

Sonuç olarak tabiki bu yukarda yazdığım her sorunun sanırım kesinlikle kolay yada zor çözümleri “mutlaka” vardır. Ama benim gibi güvenlik konusu olmasada bilgisayardan az çok anlayan, etliye sütlüye dokunmadan ayar korunabileceği bir firewall isteyen birisi bu sorunlarla karşılaştı.

Ama özellikle yan bilgisayara girememem ve MSN sorunu biraz üzücü oldu benim için.

Şimdi eğer bu yazdıklarımın bir yararı olursa size çok sevinirim, ve de hatta bu ben keşfetmeden nasıl çözebileceğimi yazarsanızda çok iyi olur :slight_smile:

Eğer türkçe yazdığım yer yanlışsa özür dilerim.

Tekrar tebrikler ve teşekkürler. İnşallah daha da başarılı olursunuz, bir Türk olarak dileğimdir.

O bilgisayar