Jak używać GeekBuddy.

Wiele problemów z CISem, które chyba zawsze pozostaną zagadką dla nas, przeciętnych użytkowników mogą zostać rozwiązane przez Geeka.

GeekBuddy to usługa oferowana przez Comodo, gdzie technik poprzez chat z Tobą i zdalne połączenie może rozwiązać problem z Windowsem. Aby nie robić poradnika nudnym - przejdźmy od razu do konkretów.

Krok pierwszy: Pobieranie i instalacja, uruchomienie.

http://www.bankfotek.pl/thumb/950623.jpeg

GeekBuddy pobieramy przez stronę http://www.geekbuddy.com

Wystarczy kliknąć “Try it Now” aby przystąpić do krótkiej rejestracji.

Instalacja jest szybka i bezproblemowa.
Po całym procesie na pulpicie powinniśmy ujrzeć ikonę usługi.

http://www.bankfotek.pl/thumb/950588.jpeg

Uruchamiamy program poprzez dwukrotne kliknięcie na ikonę.
Pojawia nam się okno:


http://www.bankfotek.pl/thumb/950594.jpeg

W zależności od szybkości połączenia powinno nam to zając od sekundy do kilku.


http://www.bankfotek.pl/thumb/950596.jpeg

W tym oknie wybieramy rodzaj problemu (kategorię). Są to:

Virus Infection (Infekcja wirusem) - gdy nasz komputer jest zainfekowany (lub gdy myślimy, że jest) wirusem, koniem trojańskim lub innym malware.

Other (Inne) - obejmuje problem niezdefiniowany przez inne kategorie.

Internet and Online identity security (bezpieczeństwo w internecie i tożsamości internetowej) - gdy mamy problem z zabezpieczeniem swojej tożsamości w internecie (haseł, kont online itd.) lub chcemy zadbać o bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu.

Printer or email account set up (instalacja drukarki bądź założenie konta email) - kategoria dotyczy problemów związanych z zainstalowaniem drukarki i jej poprawnego działania oraz założenie konta pocztowego, jego konfiguracja, używanie klienta pocztowego oraz jego ustawienia.

Software activation (aktywacja oprogramowania) - instalacja i konfiguracja oprogramowania dowolnego producenta.

Other PC troubleshooting (rozwiązywanie innych problemów z PC) - jak sama nazwa wskazuje to wszystkie inne problemy związane z naszym komputerem (np. regularne BSoDy, jakieś errory, problemy z oprogramowanie itd.)

Computer power setting optimization (optymalizacja ustawień mocy komputera) - pomoc w dostosowaniu ustawień tyczących się zasilania, zmniejszenia poboru prądu (przydatne przy laptopach) i więcej.

Comodo software installation and setup (instalacja oprogramowania Comodo i jego konfiguracja) - problemy z instalacją i konfigurowaniem programów Comodo.

Comodo account questions (pytania dotyczące konta Comodo) - znajdziemy odpowiedź na pytania związane z naszym kontem bądź zaczerpniemy wiedzy co ile kosztuje, gdzie kupić i jak.


http://www.bankfotek.pl/thumb/950595.jpeg

Po wybraniu kategorii w oknie, które się pojawi klikamy “Proceed to chat now”.


http://www.bankfotek.pl/thumb/950624.jpeg

Czekamy od kilku sekund do nawet kilku minut (w zależności od obciążenia i liczy zgłoszeń).

Gdy informatyk zostanie nam przydzielony pojawi się takie okno:


http://www.bankfotek.pl/thumb/950625.jpeg

Krok drugi: Chat

http://www.bankfotek.pl/thumb/950646.jpeg

Gdy zostaniemy już połączeni z technikiem rozpoczynamy rozmowę w nowym oknie.


http://www.bankfotek.pl/thumb/950626.jpeg

Krótko przedstawiamy nasz problem, w razie wątpliwości Geek zada nam pytania. Bardzo często na samej rozmowie się nie kończy - technik aby rozwiązać problem zdalnie połączy się z naszym systemem. Podczas chatu możemy zapytać go o rady i wskazówki lub bezpośrednio o pomoc przedstawiając w miarę jasno swój problem.

Krok trzeci: zdalne połączenie

http://www.bankfotek.pl/thumb/950629.jpeg

Zdalne połączenie polega na “udostępnieniu” naszego systemu technikowi. Umożliwia to na zdalne rozwiązanie problemu, podczas gdy my na naszym ekranie możemy obserwować jakie operacje są wykonywane. Dzięki temu procesowi można dokonać działań, których sami byśmy nie zrobili. Jest to bardzo praktyczna funkcja pozwalająca oszczędzić czas i nerwy.


http://www.bankfotek.pl/thumb/950633.jpeg

Asystent spyta nas o zgodę dotyczącą połączenia. Klikamy Accept.


http://www.bankfotek.pl/thumb/950634.jpeg

Po podłączeniu informatyk ma nasz system do dyspozycji. Tło pulpitu zmienia się na czarne - neutralne. Po zakończeniu połączenia zostanie ono przywrócone.

W tym czasie geek zajmie się naszym problemem. Warto śledzić uważnie ten proces. Mogą pojawić się pytania podczas działań.

Krok czwarty: zakończenie sesji.

http://www.bankfotek.pl/thumb/950643.jpeg


http://www.bankfotek.pl/thumb/950638.jpeg

Chat zakończony podobnie jak i zdalne połączenie.
Wszelkie uwagi możemy kierować na forum lub wypełniając ankietę.
Warto wspomnieć, że usługa kosztuje około $50/rok.
Darmowa wersja daje nam wsparcie na 60 dni - zdalne jak i telefoniczne pod numerem: 1-866-272-9804

GeekBuddy możemy spotkać też w wielu innych programach Comodo, jak np.:


http://www.bankfotek.pl/thumb/950656.jpeg


http://www.bankfotek.pl/thumb/950657.jpeg

Chyba nie muszę wspominać, że znajomość języka angielskiego na poziomie Elementary wymagana :).

Morphiusz

Wszedłem na stronke http geek buddy na chat, odrazu jakaś Amanda napisała: witam, w czym moge pomoc itd, więc pomyślałem że to może jakiś ChatBot, więc zapytałem na czacie, odrazu odpisała że jest człowiekiem, po chwili zapytała ponownie w czym moge pomóc, więc opisałem jej mój problem, zapytała czy mam geekbuddy, odpisałem że nie mam, szybko otrzymałem Link do pobrania GB wzraz z instrukcją krok po kroku jak pobrać GB i zainstalować, zrobiłem tak, połączyłem się z jakimś Bradley’em na GB, też zapytał: Jak mogę pomóc, więc szczegółowo opisałem mu z czym i jaki mam problem, Bradley poprosił mnie o Zdalny Dostęp do komputera, zgodziłem się i udostępniłem, Bradley szybko zabrał się do roboty i sprawdził połączenia wychodzące itd, odpalił mi FireFoxa po chwili napisał: Wszystko działa poprawnie, więc mu pokazałem że jednak nie, przyznał że coś jest nie tak, zapytałem co dalej??? Bradley szybko odpowiedział: Aby otrzymać dalszą pomoc należy Zasubskrybować comodo product, one year subscription, podziękował i się rozłączył,
Tak więc wygląda ich pomoc :smiley:
aa wracając do Amand’y, zapytałem o Privacy policy jakie informacje comodo zbiera/kolekcjonuje o userach, odpowiedziała że żadnych informacji comodo nie zbiera o użytkowniku, poczym zaczeła wypytywać mnie: would you like to subscribe us product etc, podawała linki i pisała krok po kroku jak zakupić subskrybcie roczną, wszystko sprowadzało się do namówienia mnie do zakupienia sub.
ps. Ja tutaj nie chce nikogo krytykować czy zniechęcać.

Wygląda to co najmniej dziwnie.
Korzystałem z tej pomocy już kilka razy, u kolegi potrafili usuwać confickera kilka godzin bez pisknięcie słowem.
Zawsze na końcu chatu dają Ci propozycje zamówienia, a tutaj po prostu nie wiem co się stało :).

Jak wszyscy wiemy Comodo ma swoich gorących zwolenników oraz takich samych przeciwników, punktem zapalnym tego wszystkiego na ogół jest produkt Comodo Internet Security, ja jednak nie będę dzisiaj o nim pisał.

GeekBuddy to produkt, który według zapewnień producenta ma pomóc w zaoszczędzeniu czasu i bólu głowy podczas rozwiązywania problemów z naszym komputerem, począwszy od tak prostych spraw jak czyszczenie rejestru, historii przeglądarki, aż do usuwania infekcji wirusowej.

Jako użytkownik Comodo Internet Security otrzymuje 60 dni na przetestowanie tej usługi, a potem mogę zadecydować o dalszym jej losie.

Postanowiłem, że przetestuje to cudo i dam operatorowi proste zadanie usunięcia takich śmieci jak historia przeglądarki, ciasteczka itd. Przed połączeniem z operatorem wyszukałem owe śmieci CCleanerem i pozostawiłem ja na swoim miejscu. Następnie uruchomiłem GeekBuddy.

Przywitało mnie okno informujące o tym, iż czekam na połączenie z operatorem.

http://www.woloszynski.pl/comodo/comodo2.jpg

Połączyło mnie z Sarą. Poniżej nasza rozmowa.

http://www.woloszynski.pl/comodo/comodo.jpg

Jak widać Sara bez zająknięcia wykonała to, o co została przeze mnie poproszona i nazwała to mianem Privacy Cleanup.

Postanowiłem jednak, że sprawdzę skutki pracy Sary - jakie było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że CCleaner wykrywa te same pliki tymczasowe przeglądarki, co poprzednio. Nic się nie zmieniło.

Dokonałem restartu komputera i sprawdziłem ponownie. Niestety prawda okazała się brutalna. Sara nie zrobiła tego, co zrobić miała. W przeglądarce nadal miałem możliwość podglądu swojej historii, ciasteczek itp.

Stwierdziłem, że zapytam dlaczego stało się tak, a nie inaczej.

Ponownie uruchomiłem GeekBuddy i czekałem na Operatora (trwało to, swoją drogą, bardzo krótko - około minuty, może 90 sekund).

Połączyło mnie z Karolem.

http://www.woloszynski.pl/comodo/comodo1.jpg

Opisałem mu sytuację i poprosiłem o wyjaśnienie. Karol nie zastanawiając się długo poinformował, żebym zaczekał, bo połączy mnie z Sarą.

Jeszcze raz wytłumaczyłem swój problem, tym razem, Sarze, która zabrała się do pracy. Po zakończeniu poprosiła bym sprawdził, czy jest ok.

Sprawdziłem - nie było.

Poinformowałem ją o tym, jednocześnie mówiąc, że na forach internetowych ludzie pokazywali, jak operator wysyła prośbę o udzielenie zgody na połączenie z komputerem - w moim przypadku czegoś takiego nie było.

Sara odpowiedziała, że wykonywana przez nią czynność tego nie wymagała - ok.

Zapytałem, co dalej z moim problemem.

No cóż - Sara stwierdziła, że jeżeli chcę uzyskać pomoc powinienem wykupić roczną subskrypcję.

Cóż mogę powiedzieć więcej - problem pozostał nierozwiązany, a ostatnia wypowiedź Sary wygląda jak żywcem ściągnięta z jakiegoś skryptu odpowiedzi, w końcu przed momentem stwierdziła, że wypadałoby wykupić subskrypcję, jeśli oczekuje od niej pomocy, a teraz … sami widzicie.

Mając pewne doświadczenie z Comodo wiedziałem, że przy próbie jego odinstalowania otrzymam propozycję rocznej licencji CIS Pro pod warunkiem, że zakupie coś za pośrednictwem TrialPay.

Jak się domyślacie udałem się do (od)instalatora i wybrałem usuń, po czym moim oczom ukazała się ta propozycja, długo się nie zastanawiając wybrałem najkorzystniejszą z ofert czyli zakupienie gry w jakimś tam sklepiku z grami za połowę ceny + licencja CIS Pro na 1 rok.

Gra kosztowała mnie 4,30 $ - podejrzewam, że to aktualnie około 15 zł.

Otrzymałem grę - wybrałem właściwie byle jaką jedną z najtańszych, jej cena wynosiła ponad 6 $, 50 % z tego to 3$ z czymś tam, ale gdy zaznaczyłem opcję Country:Poland to zrobiło się 4,30$.

W każdym razie …

Otrzymałem klucz, aktywowałem go, zaaktualizowałem bazę danych, przeprowadziłem skanowanie, po czym sprawdziłem CCleanerem jak wygląda sytuacja, a następnie połączyłem się z GeekBuddy.

Oczekiwanie na operatora chwilę trwało (około 10 minut), wynika to moim zdaniem z pory dnia, pierwsze połączenia nawiązywałem około 13:00, to połączenie około 18:00.

Nagle pojawił się Samuel, poprosiłem o to samo, co poprzednio. Tym razem obyło się bez zbędnych szamańskich metod, powiedział tylko “Sure I will do that for you.” Po czym wyskoczyło okno z możliwością akceptacji połączenia zdalnego.

Zgodziłem się - z mojego pulpitu zniknęła tapeta, a Samuel zabrał się do pracy, widziałem jak wpisuje w uruchom inetcpl.cpl i coś tam majstruje. Wszystko obserwujemy w czasie rzeczywistym na naszym monitorze.

Po około 6 minutach zakończył swoją pracę oddając komputer do mojej dyspozycji. Tapeta oczywiście wróciła na swoje miejsce. A komputer po sprawdzeniu CCleanerem okazał się być czysty jak łza. :slight_smile:

Krótko mówiąc - jestem bardzo zadowolony z jego pracy, trwało to chwilę, ja mogłem patrzeć, co robi, a do tego wszystkiego był bardzo miły.

I nawet jeśli była to wymuszona uprzejmość, to wywarła na mnie dobre wrażenie, którego pewnie szybko nie zapomnę.

Cóż - ocenę usługi pozostawiam czytelnikom, których zachęcam do jej wypróbowania.

Na zakończenie powiem tylko od siebie, że jest to moim zdaniem ciekawa propozycja, choćby dlatego, że na koniec rozmowy z Samuelem zapytałem go:

“W tej chwili mam wyłączony autorun dla takich rzeczy jak CD, pendrive itd. Czy gdyby były włączone mógłbyś je dla mnie wyłączyć”

odpowiedział

“Pewnie, że tak”

Rodzi to nadzieje, że tak jak sugeruje producent, GeekBuddy możemy wykorzystać w każdej sytuacji związanej z systemem, a więc w sytuacji, w której tzw. “informatycy” wzięliby za to większe pieniądze.

Kevin (10/27/11 17:19:05): Hello, my name is Kevin. How may I assist you today?Client

Client(10/27/11 17:20:00): antyvirus has derected one infection

Kevin (10/27/11 17:20:49): I will be happy to clean your computer from malware. Your current product does not include malware removal assistance but I would like to offer you Comodo Internet Security Pro 2012 software with a 1 year plan for just $49.99 Shopping Cart -> Bluesnap

Client (10/27/11 17:22:03): thank you already know the deal. So for the moment nothing you can do?

Kevin (10/27/11 17:22:51): Unfortunately not.

Client (10/27/11 17:23:10): I have another question

Kevin (10/27/11 17:23:38): Ok.

Client (10/27/11 17:23:49): Where you can choose from the menu to delete the infected file or move to quarantine?

Kevin (10/27/11 17:24:54): Go to Antivirus Tab, click on Quarantine and delete those files from the list

.Client (10/27/11 17:25:30): Thank you very much goodbye

Jak widać trzeba mieć roczną subskrypcję.

A kiedy instalowałeś CIS? To ma znaczenie, bo GeekBuddy jest darmowe przez pierwsze 60 dni.

Na trzeci dzień po instalacji na świeżo postawionym systemie.

Darmowy użytkownik ma splątane ręce: jedynie co jest mu oferowane to support dla problemów związanych z produktami Comodo.

Niestety tak to wygląda.

Dodam tylko, że Geek działa zawsze całkiem sprawnie w przypadku systemu w języku angielskim. Natomiast jest to tylko subiektywne wrażenie. Dla wyrażenia jakiejś obiektywnej oceny należałoby zainfekować komputer i zawołać Geeka :slight_smile:

Tak czy inaczej skoro w wersji free mamy możliwość pomocy Geek z produktami Comodo, to czy nie jest tak, że możemy, go poprosić o podjęcie decyzji w sytuacji, gdy program pyta o pozwolenie na coś?

Panowie i Panie mam pytanie. Jak rozdawali Comodo za darmo z licencją na rok to E-mailem przychodził klucz do GeekBuddy. E-maila przez przypadek skasowałem więc w jaki sposób mogę go odzyskać ?

https://support.comodo.com/index.php?_m=tickets&_a=submit

Wybrać odpowiednią kategorię, opisać krótko problem, podać dane kontaktowe i tego nieszczęsnego maila.

A czy to czasem nie będzie w programie jak kliknę informację. Pojawia się wersja programu i klucz więc z możliwością skopiowania to chyba to ?

Inna sprawa jeśli masz klucz… klucz z CISA pasuje do wersji Pro.
Mam prośbę: ktoś kto ma klucz mógłby mi podesłać kopię?
1 klucz pasuje do 3 stanowisk, a mam kandydata, któremu bardzo przyda się GeekBuddy.

Z góry dzięki.

podobno to reaguje tylko na płatne wersje a nie darmowe. Wiec jak ktoś ma free to nie ma co tego instalować.