Firewall - pilnie potrzebna pomoc

sory jestem laikiem w tych rzeczach dlatego potrzebuje waszej pomocy aby ogarnac ten program. Mam sporo pytan wiec jesli mozecie odpowiedziec chociaz na czesc z nich bedzie super.

1)czy bedac w sieci LAN w opcji ukrywanie portow wlaczyc:
-blokuj polaczenia przychodzace czy - ostrzegaj o polaczeniach przychodzacych
2)czy cis nalezy konfigurowac na kazdym koncie w windowsie czy wystarczy jak bedzie ustawiony na koncie nalezacym do grupy administratorow.
3)jak to jest z regulami aplikacji i globalnymi, ktore dzialaja jako pierwsze a ktore drugie, a moze sie wzajemnie uzupelniaja. co sie np stanie jesli globalne beda blokowac dane polaczenia a w aplikacyjnych regulach te polaczenia beda dozwolone
jakie reguly i gdzie utworzyc aby okreslona przegladarka mogla sie tylko laczyc z adresami w LAN / miala zablokowane polaczenie z internetem /
4)czy kazdemu plikowi np exe z folderu IE nalezy osobno tworzyc regule dostepu do netu czy tez mozna ustawic jedna regule na wszystkie pliki znajdujace sie w danym folderze
5)co oznaczaja w regulach aplikacji :
-aplikacje systemu

6)PRZY TWORZENIU REGUL FIREWALL
a)czy wybierajac protokol IP lub TCP_UDP to jest to samo? jakie sa ew. roznice.
b)na karcie adres zrodlowy lub docelowy gdy sie wybierze typ: /kazdy wybor oprocz dowolnego adresu/ uaktywnia sie “wyklucz tj. poza nizej wskazanymi” czy:
ustawiajac = czynnosc: zezwol; protokol : jaki kolwiek; kierunek : jakikolwiek
w adresie zrodlowym lub docelowym wybiore konkretny IP lub zakres IP itp i zaznacze " wyklucz"… to ---------- zapora zezwoli na wszystkie polaczenia
wykluczajac czyli blokujac wskazane IP na kartach adres zrodlowy/docelowy
czy tez zablokuje wszystko poza zanaczonymi IP na kartach adres zrodlowy/docelowy…
c)co oznacza i z czym sie to wiaze jesli na karcie adres zrodlowy/docelowy wybiore:
-typ: strefa sieciowa - strefa: petla zwrotna a co jesli wybiore Dom #1
d)czy bedac na koncie uzytkownika musze tworzyc reguly dla programow dla konta usera
i dla konta z grupy adminow / bo jak raz zablokowalem aplikacje w program files , to sie okazalo ze ta sama aplikacja laczyla sie ale z katalogu appData z poziomu usera

  • amoze reguly tworzyc na koncie z grupy admina i wtedy beda dzialaly globalnie na kazdym koncie
    e)co jesli pojawia sie w 2 roznych miejscach dwie wykluczajace sie nawzajem reguly
    f)czy tworzac regule dla przegladarki / dajac jej pozwolenie na polaczenia z internetem/ to samo musze wykonac dla jakiegos pliku svchost.exe ? jakie programy systemu windows biora udzial tez w laczeniu sie z netem przez przegladarke
    g)jak zrobic aby dana plikacja np przegladarka mogla sie laczyc tylko z okreslonym adresem lub adresami w necie a pozostale blokowala. czy moge zawrzec w jednej regule dla takiej przegladarki te pare wrunkow czy tez musze utworzyc np 2 lub wiecej regul dla takiej danej aplikacji z ktorych kazda regula dotyczyla by okreslonej reakcji na konkretne adresy IP

7)jak zablokowac polaczenia CIS z internetem / chce aktualizaowac bazy offline/
-czy taka blokada spowoduje niemoznosc korzystania z firewalla
jak zablokowac laczenie sie z serwerami DNS googla lub DNS Comodo …

8)czy cis laczy sie z jakimis adresami np chmura uzywajac antywirusa HIPS lub firewall
jak i gdzie to odznaczyc / chce aby wszystkie dzialania comodo byly wykonywane tylko na PC bez laczenia sie z IP w necie - baze aktualizuje offline -

9)jak skonfigurowac Firewall w comodo aby nie gryzl sie w firewallu w ruterze
/ jak duzo trzeba ustawic w cis aby wraz z firewallem w ruterze zabezpieczenie bylo pelne tzn. otwarte tylko niezbedne porty (do przegladania np netu przez przegladarke
lub ogladania filmow przez przegladarke) oraz aby z netem laczyly sie tylko aplikacje wskazane przeze mnie. Jak i gdzie sprawdzic poprawnosc konfiguracji w/w firewalli - jest jakas dedykowana temu stronka?
10)czy mozna skonfigurowac tak Firewall aby kazde polaczenie bylo przeze mnie akceptowane lub odrzucane / aby pojawial sie monit o probie polaczenia /
bo nieraz widzez e pomimo ustawien jakies polaczenia i tak ida w swiat a comodo o nic nie pytal…

11)czy jesli tylko ja jestem inicjatorem jakiegos polaczenia np
-pinguje jakis adres IP
lub
-wysylam zadanie obejrzenia w przegladarce jakiejs strony wpisujac jej adres
to
w regulach musze ustawic zezwolenie i dla polaczene wychodzacych i dla przychodzacych / czy tylko dla wychodzacych skoro to ja tylko inicjuje polaczenie/

wielkie dzieki za cierpliwosc

Zasadnicze pytanie: dlaczego chcesz w Firewallu ręcznie tworzyć reguły? Czy nie wygodniej dla użytku domowego będzie po prostu pozostawić opcje, aby Comodo sam się uczył? Możesz też wykorzystać tryb interaktywny, że akceptujesz bądź blokujesz określone procesy.