Comodo Sandbox Sorunu

Comodo Oto-Sandbox ayarı yeni versiyonda kapatılamıyor. Daha doğrusu kapatılıyor ama windows işlem merkezi “güvenli değil” uyarısı veriyor. Diğer eski sürümlerde bu tip bir sorun yoktu. Rahatça uyarı almadan kapatabiliyorduk.

Neden kapatmak gerekiyor, çünkü sandbox ayarı çok efektif değil. Bazı uygulamalarda sorun çıkarıyor. Mesela A4 Bloody mouse’um var ve yazılımı ben istemesem de sandbox içerisinde çalıştırıyor. Yeniden tecrit etme dememe rağmen yazılımda sorun yaşıyorum. Sandbox ayarını sıfırladığımda sorun çözülüyor.

Yane kısacası bununla her uygulamada uğraşmak biraz sıkıntılı. Nedendir bilinmez diğer uygulamarda sorduğu halde bu veya buna benzer uygulamalarda sormadığı oluyor.

Bilgilerinize sunarım. İyi çalışmalar.

[b]Merhaba Sporsal,
Oto-Sandbox özelliğini yeni versiyonumuzda devre dışı bırakabilirsiniz. Comodo ana ekranından veya Gelişmiş Ayarlar bölümünden; “Etkin ve Devre Dışı” konumlarını seçebilirsiniz. Normal şartlarda Windows İşlem Merkezinden uyarı alınmamaktadır. Uyarı almanızın nedeni Windows İşlem Merkezinde mevcut olan güvenlik ayarlarınız kaynaklı olabilir. Güvendiğiniz ve Sandbox dışında çalışmasını istediğiniz yazılımların Sandbox içerisinde çalışmaması için Sandbox Ayarları içerisinden tanımlama işlemi yapmanız gerekmektedir. Gelişmiş Ayarlar > Güvenlik Ayarları > Savunma+ > Sandbox > Sandbox Ayarları’na girerek, “Erişimi Sanallaştırma Belirtilen dosyalar/klasörler” bölümüne tıklayarak “Ekle” butonuna basarak istediğiniz yazılımlarınızın dosya, klasör ve çalışan işlemlerini ekleyebilirsiniz. Bu tanımla işlemi sonrasında; Görevler > Sandbox Görevleri kısımından “Sandbox Sıfırla” butonuna basmanız yeterlidir.

Saygılarımla.[/b]

Merhabalar, mesajınız için çok teşekkür ediyorum.

Dediğiniz gibi, kapatabiliyoruz ama windows güvenlik uyarısı almaya devam ediyorum.

Özel bir ayar yapmadım, yıllardır Comodo kullanırım ve oto-sandbox’u hep kapalı tutarım.
Şimdi ise kapalı tuttuğumda Windows işlem merkezi “Comodo Defense+ ve Windows Defender” in devre dışı olduğunu söylüyor ama sadece oto sandbox’u kapatıyorum ben. Tekrar sandbox’u açtığımda düzeliyor. Windows defender daha hiç kullanmadım zaten, hep kapalıydı. Ama Comodo Firewall ve Antivirüs açıkken ve Oto-Sandbox kapalıyken bu tip bir uyarı daha önce almıyordum.

Tekrardan teşekkür ediyorum.