Comodo EV SGC doğrulaması Hakkında yardıma ihtiyacımız var.

Merhaba;

Bugün eNom bayiliğimiz üzerinden #10594951 sipariş numarasıyla şirketimizin web sitesi için Comodo EV SGC başvurusunda bulunduk. Doğal olarak sipariş esnasında eNom veri tabanında kayıtlı bilgilerimiz kullanıldı.

Kısa bir süre sonra “Domain Control Validation for grikare.com*” konulu bir e-posta aldık ve linke tıklayarak gönderilen kodu girdik.

Bu işlemi yaptıktan bir süre sonra “Information Required: Order 10594951 for 'grikare.com” bir e-posta daha aldık, bu mesajda telefon numaramız ve benzer bilgilerin doğrulanamadığını söyleyen ve doğrulamak için yapmamız gerekenleri anlatan 6 maddelik uzun bir liste var.

• Tüm şirket evraklarımız doğal olarak Türkçe, notere onaylatıp size “Legal Opinion Letter” isimli formu göndermek için bunları yeminli tercümana çevirtmemiz gerekcek.
  • “Legal Opinion Letter” isimli formu da yeminli tercüman’a gönderip Türkçeye çevirmemiz ve noter’e öyle sunmamız gerekiyor.

Bütün bu işlemler de bize Tercüman + Noter ücreti olarak sağlam bir gider oluşturacak… Biz şirket evraklarımızı (vergi levhası, ticaret sicil belgesi, ticaret sicil gazetesi), şirket sahibinin kimlik bilgilerini (nüfus cüzdanı, imza sirküleri), Request Form’u ve Subscriber Agreement’ı doldurup göndersek yeterli olur mu bu doğrulama için?

Yeterli olmuyorsa eğer yapmamız gereken tüm işlemleri pratik bir şekilde Türkçe olarak anlatabilir misiniz.

Vakit ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Burak Ergin
Grikare Telekom Ltd.Şti.

Merhaba Konuyu farketmeleri amacıyla ingilizceye çevirip gerekli bölüme açtım.Oradan yabancı yöneticiler bu konuya yönlendirilecek.

Yardımın için çok teşekkür ederim, ben de gelen maili ve dökümanları Türkçeye çevirmesi için bir arkadaşıma ilettim, işlemleri tamamladığımda oturup detaylı bir döküman hazırlayacağım konuyla ilgili.

Enom üzerinden aldığımız ürünü iptal edip ücret iadesi isteyeceğiz başka bir yolu kalmadı artık, alternatif firmalara bakacağız.

Merhaba grikare ,

Melih ve Egemen Bey’e özel mesaj atıp durumu belirtebilirsiniz.Comodo yetkilileri görmedi konuyu sanırım.

Çok teşekkür ederim desteğin için, gönderdik evrakları legal opinion letter’da kaldık… noter imzalamadı haliyle, bir avukata başvurduk bizde pazartesi gidip alacağız. O da kabul edilmezse yapacak bir şey yok…

Anlamadığım konu, devletin verdiği tüm evrakları gönderiyoruz faaliyet belgesinden vergi levhasına, ticaret sicil gazetesine kadar… adresimiz de telefonumuz da mevcut bu evraklarda, zaten defalarca noter tarafından onaylandıktan sonra veriliyor bu belgeler… legal opinion letter nedir? adresimiz ve telefonumuz şirket evraklarında okunmuyor mu çözemedim ben…

Adres şirket evraklarında mevcut, telefon için fatura isteyin, banka hesabı için dekont vb. isteyin bitsin gitsin, neden müşteriyi yoruyorlar anlamış değilim…

legal opinion letter nedir?

Avukat bir nevi şirketin ve kişilerin geçerliliğini ve yasal bir engeli olmadığını doğruluyan hukuki görüşünü bildiriyor.

EV = Extended Validation = Genişletilmiş Onaylama bu yüzden deniyor. :slight_smile:

EV ne anlama geliyor biliyorum, bu sertifikanın bir onay sürecinden geçeceği konusunda da bilgim vardı. Benim bahsettiğim konu özet olarak bu işlemlerin müşteriye ekstra masraf çıkarması.

Avukatın evrak onaylama gibi bir yetkisi bulunmuyor malesef Türkiye’de, bu yetki notere ait. Noter bu belgeyi onaylamak için comodo tarafından gönderilen belgelerin yeminli tercüman tarafından Türkçe’ye çevrilmesini istiyor -ki ciddi bir masraf. Ayrıca noter’in bu belgeyi onaylaması tamamen saçmalık çünkü zaten bu belgeyle birlikte gönderilen tüm şirket evrakları şirketin kurulum aşamasında tek tek noter onayından geçiyor. Bu durumda ben bu belgeleri hazırladım, onayladım, bunları yaptığımı da al sana onaylıyorum oldu mu? gibi bir şey oluyor ki çok mantıksız bir uygulama.

Pratik bir şekilde telefon ve adres doğrulaması için fatura örneği istenebilir, iki taraf ta uğraşmamış olur. Ha sen ne yaptın? diye soracak olursanız, çok şükür bir yakınım avukat ve beni kırmadı.

Haklısınız.

Ülkelere göre gereken işlemler ve yetkiler değişiklik gösterebilir. Yaşadığınız sıkıntı Comodo’nun Türkiye’de EV sertifikası satan bir bayisi olmamasından varsa da Türkiye’deki bayiliğin yetersizliğinden kaynaklanıyor.

Tüm evrakları göndermeme rağmen hiç bir yanıt gelmedi, dün tekrar ticket açtım sordum. Evrakları GIF, JPEG veya PDF formatında gönderin diyor…!

Ee biz ne yaptık mübarek günde suçum neydi ben bu işe giriştim ya 10$a SSL alıp oturmadık yerimize basit bir konu artık eziyet oldu…

Sanırım bugün onay işlemi de gerçekleşti ticket’a gelen yanıta göre, Telefon doğrulaması için de turkindex.com a üye olmak gerekiyor.

Bu başlıkta ürünü almayı düşünenler için rehber oldu :slight_smile:

Merhaba ,

Uzun zaman geçti ama Sorununuzu çözdünüzmü tamamiyle ve memnunmusunuz ?

Comodo Türkiye yapılanması kısa süre sonra tamamlanacak olup benzer sorunların yaşanmaması için gerekli altyapı çalışmalarına gidilmiş bulunmaktadır.

Evet konunun üzerinden uzun zaman geçti kısa sürede yanıt veremediğim için üzgünüm. Şu an gayet memnunuz kurulum aşamasındaki küçük sorunlar dışında hiç bir problem yaşamadık diyebilirim rahatlıkla :slight_smile: