Poll

Folosesti Sandbox-ul de la Comodo?

Da
Nu
Folosesc un program asemanator (de ex. Sandboxie)

Author Topic: Parerile voastre despre Sandbox-ul de la Comodo  (Read 22587 times)

Offline bcman

• Malware Research Group
  • Comodo Family Member
Re: Parerile voastre despre Sandbox-ul de la Comodo
« Reply #15 on: July 19, 2010, 10:25:01 AM »
.Programele care ruleaza in Sandbox (in mod automat) ruleaza cu drepturi limitate (nivelul de securitate pt Sandbox-ul automat este "Limited") si nu are acces sa modifice celelate procese.
Da, dar orice proces, fie el cu drepturi limitate sau de RAM. Un virus bun poate sa scrie in acea sectiune cod malitios, care va putea afecta si alte procese. Memoria RAM este defapt ca cea a Hard Disk-ului, doar ca e mult mai rapida.

Offline Ovidiu G.

• Malware Research Group
  • Comodo's Hero
  • The only real valuable thing is intuition-Einstein
    • Comodo Reviews in limba română
« Reply #16 on: July 19, 2010, 11:25:07 AM »
Da Bogdan, ai dreptate, virusul poate sa scrie un cod malitios in memoria ram. Diferenta e ca drepturile pe care le are virusul sunt limitate: de ex, poate accesa Internet Explorer-ul, doar ca vei primi o avertizare ca acesta vrea sa se conecteze la internet; sau un alt exemplu ar fi ca virusul poate accesa un alt program, doar ca acest program (chiar daca este in lista "safe") va fi rulat la randului lui in Sandbox deoarece programul parental ruleaza in Sandbox. ;)
Deci protectia ramane valabila.

Offline eugen

• Newbie
  • *
« Reply #17 on: September 05, 2010, 12:18:38 PM »
Salut si eu il folosesc,de cand am instalat CIS 5 RC2 si vad ca isi face treaba minunat,atat doar ca am debifat optiunea de detectare automata a installers si updaters si rularea lor in afara Sandbox,mai bine sa ruleze in siguranta.

Offline Cristy

• Malware Research Group
  • Comodo's Hero
  • Romania
« Reply #18 on: September 22, 2010, 01:35:49 PM »
Da, eu folosesc cel facut de Comodo, mie imi merge bine  (:KWL)

Free Endpoint Protection
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com Smf Destek