Author Topic: KIS 2011 vs. CIS 4.1  (Read 19816 times)

Offline bcman

• Malware Research Group
  • Comodo Family Member
Re: KIS 2011 vs. CIS 4.1
« Reply #15 on: June 28, 2010, 05:49:15 AM »
ma intreb cum poate fi trecut leak testul de la comodo cu KIS >:-D

Simplu... NU se poate :P :comodorocks:

Offline Ovidiu G.

• Malware Research Group
  • Comodo's Hero
  • The only real valuable thing is intuition-Einstein
    • Comodo Reviews in limba română
« Reply #16 on: June 28, 2010, 10:08:45 AM »
ma intreb cum poate fi trecut leak testul de la comodo cu KIS >:-D
Modulul HIPS din Comodo este superior avansat decat cel de la KIS (daca nu ma insel, cei de la Kaspersky au inceput sa-l dezvolte in urma cu 2 ani parca) si de aici si rezultatul asa de bun pe care il are Comodo.
Probabil ca nici cu versiunea 2011 pe care au scos-o cei de la KIS nu stau mai bine...  >:-D

Offline hooligan4fun

• Newbie
  • *
« Reply #17 on: July 23, 2010, 03:49:00 AM »
recent languy99 a facut un review la KIS 2011.1.400.... totul bine si frumos, insa cam dubios acest review......spune el  ca sistemul a fost infectat prea tare si este un "big fail" pt KIS.... dar oameni buni, am folosit kis cam vreo 5 ani, iar in aceasta versiune, cu aplication control activat, toate procesele necunoscute ruleaza ca low trusted(by default), deci KIS trebuia macar sa le includa in acea lista de low trusted.....

Cam dubios review a facut languy99, voi ce parere aveti????

http://www.youtube.com/watch?v=nEbXu589k2o&feature=channel

Offline bcman

• Malware Research Group
  • Comodo Family Member
« Reply #18 on: July 23, 2010, 09:56:44 AM »
Crede-ma ca languy99 nu face de-astea ;)

Offline Ovidiu G.

• Malware Research Group
  • Comodo's Hero
  • The only real valuable thing is intuition-Einstein
    • Comodo Reviews in limba română
« Reply #19 on: July 23, 2010, 12:20:28 PM »
recent languy99 a facut un review la KIS 2011.1.400.... totul bine si frumos, insa cam dubios acest review......spune el  ca sistemul a fost infectat prea tare si este un "big fail" pt KIS.... dar oameni buni, am folosit kis cam vreo 5 ani, iar in aceasta versiune, cu aplication control activat, toate procesele necunoscute ruleaza ca low trusted(by default), deci KIS trebuia macar sa le includa in acea lista de low trusted.....

Cam dubios review a facut languy99, voi ce parere aveti????

http://www.youtube.com/watch#!v=nEbXu589k2o&feature=channel

M-am uitat cu atentie si am vazut si partea a doua a review-lui:
http://www.youtube.com/watch#!v=GzTaoB4S0jY&feature=channel

Si eu am folosit inainte KIS aprox 6-7 ani KIS (incepand cu seria 6)  si sincer nu am avut probleme (depinde foarte mult si ce site-uri accesezi).
In acest review, parerea mea ca languy99 face un test cu malware foarte noi care sunt convins ca nu sunt cunoscuti aproape de loc si de aici si problema de la KIS. HIPS-ul de la KIS este relativ bunicel dar lasa mult de dorit fata de CIS, iar baza lui sta la detectia virusilor.

Sunt convins ca CIS ar fi trecut testul fara probleme (am facut si eu foarte multe teste de acest gen dintre care sunt cateva sunt si pe youtube).

Nu mi se pare de loc suspect review-ul, din contra scoate in evidenta faptul ca cel mai important lucru este sa previi o infectie decat sa dezinfectezi sistemul care de cele mai multe ori in cazul rootkitt-urilor este aproape imposibil.

Offline Cristy

• Malware Research Group
  • Comodo's Hero
  • Romania
« Reply #20 on: September 22, 2010, 01:48:49 PM »
HIPS-ul de la KIS este relativ bunicel dar lasa mult de dorit fata de CIS, iar baza lui sta la detectia virusilor.

Sunt de acord. Totusi KIS nu e tocmai slab, dar mie imi place mai mult CIS. In partea a 2-a se vede clar cum vede Comodo imediat cand vroia sa intre pe site-urile alea virusate din txt-ul acela.
« Last Edit: November 27, 2010, 05:35:33 AM by cristy_maxspeed »

Free Endpoint Protection
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com Smf Destek