Česky / Czech

Ahoj,
pojdme se domluvit, jakym zpusobem budem prekladat. Je pravda, ze khagaroth uz prelozil nejakou starsi verzi? Budeme zacinat od zacatku, anebo se da vyjit z te starsi verze?

Starý překlad se použít nedá, 2.4 byla dost odlišná, takže překládám všechno znovu. Hotovo už mám cca 80%, takže tenhle víkend už bych to měl dorazit. Uvítám ale, pokud se někdo vrhne na překlad nápovědy, je to dost textu a kvůli zaměstnání na to nebudu mít příštích 5 týdnů čas.

Překlad dokončen, stahovat můžete tady.

Testujte, termín pro dodání finální verze je 14.

Pokračování z viry cz pro khagarotha - Stateful a On Acces - nenapadá mne nic lepšího. Stateful překlad se u fw používá. U CISu zatím nevidím opis funkce této úrovně. Ale zkusím lovit nápady.

Našel jsem ještě maličkost - Nastavení detekce útoků (FW) - chybička v textu: “Jak dlou má firewall …” soubor cfp.

Na virech máš ještě ode mne PM se silně subjektivními připomínkami, jestli chceš, tak si to přečti.

V textech je vsude zamenen string \n za \r.

Stateful vs. On Access - mám silný dojem, že jsem našel nějaké možné řešení. Viz https://forums.comodo.com/feedbackcommentsannouncementsnews_cis/translation_helpdiscussion-t37349.0.html;msg267320#msg267320 a několik postů v tomto topicu předtím.

Podle mne je to asi tak, že On Access provádí kontrolu Při každém přístupu, zatímco Stateful provádí plnou kontrolu pouze Při změně stavu souboru. Jakého stavu není až tak úplně jasné, ale vysvětluju si to tak, že při změně vlastního souboru - atributy, čas, obsah, velikost, atd. Pokud se soubor jeví jako nezměněný, nemá cenu kontrolovat jeho obsah. Pak by ještě stačilo analogicky upravit popisy vpravo od slideru.

Chyby na vrub devteamu:

V okně Summary - Proactive Defense býval text “5 file(s) are waiting for your review”. Teď jim část “…file(s) are…” vypadla. Pokud je to chyba a ne záměr, chtělo by je na to upozornit. Ten řádek teď nedává plný smysl, význam. Čili pak ani v překladu není a výsledek je tentýž.

FW - Attack Detection Settings - Block Fragmented IP datagrams: Věta “This option must be disabled unless necesarry” je už podle mne částečně kontextově zavádějící. A zřejmě i v rozporu s větou která následuje v Helpu pod obrázkem - “Comodo Firewall is set by default to block … i.e. …is checked by default”.
Potom překlad “Nezakazujte tuto volbu pokud to není skutečně nutné.” mi nedává už vůbec smysl. Chtělo by zase požádat devteam o vysvětlení.
Jednoznačný a nezaměnitelný pokyn v textu by měl znít - neaktivujte… resp. opačně - nerušte aktivaci této volby…

Možné chyby při překladu:

Nastavení detekce útoků FW, chybička v textu: Jak dlou má firewall …"

V pravidlech FW, protokol ICMP, ICMP Details, ICMP Host Unreachable je překlad “ICMP uzel nedostupný”. Já bych tam dal “ICMP hostitel nedostupný”. Ale je možné, že je překlad technicky správný a jde o mou neinformovanost v terminologii.

V Přehledu části Ochrana před viry se mi zobrazuje text “…byla aktualizována 7.duben 2009 …”. Správně by mělo být “dubna” atd. Další měsíce jsem nemohl ověřit, text “duben” jsem v žádném souboru nenašel.

Zatím jsem prošel trochu hlouběji jen Summary, AV a FW. Měl bych i několik návrhů na jiné formulace, jiná slova. Mám je sem (někam) uvádět? Nejsou už podstatné a nerad bych třeba nabourával koncepci případně praxi překladatelů, kterýmž děkuji za práci. Petr.

Tak ve zbytku jsem našel jen jednu chybičku. Nastavení Defense+, text “Důvěřovat aplikacím podepsaným Důvěryhodnými vydavateli”. Mělo by být malé d.

Nová verze překladu. Opraveno pár chyb a přidány nové řetězce z bety 489 a 491.

dobrý den. mám jeden, asi hloupý, dotaz. kam mám nakopírovat ty soubory z archivu czech.zip? nemohu na to přijít a češtinu zprovoznit.
předem děkuji.

Dobrý den. Nejdříve bych chtěl projevit velké uznání za práci překladatelů. Zkusil jsem online update 3.8 → 3.9, měl bych jeden poznatek a jednu subjektivní připomínku.

  1. po updatu, při nastavení češtiny, v rulesetech FW a D+ zůstavájí některé věci nepřeloženy (původní pravidla z wizzarda důvěryhodné sítě - nové se vytvoří už v češtině; u D+ názvy většiny předdefinovaných pravidel). Pro mne osobně je to ale jen nepatrný detail.

  2. u FW překlad termínu ANY na “jak(á/ý)koliv” má pro mne ten efekt, že pravidlo s tímto termínem je opticky dost nečitatelné. Prosím o zvážení možnosti náhrady termínu.

Ještě jednou - děkuji za práci.

Zdravím. Doufám, že jsem ještě někdo chodí a pokusí se mi pomoct :slight_smile:

Vím, že můj dotaz je totálně off topic ale vzhledem k tomu, že angličtinou zrovna nevládnu, tak si jinak pomoct nedokážu. Jedná se o povolení uTorrent v CIS 3.9…509 Vím, že se toho v angličtině dá tady najít spoustu ale anglicky umím slabě, takže nic z toho co jsem našel a dokázal přeložit mi nepomohlo. V Stealth ports wizard mám nastavenu poslední volbu (zcela skrýt všechny porty nebo tak nějak) a pro nastavení comoda jsem sledoval tento návod: https://forums.comodo.com/frequently_asked_questions_faq_for_comodo_firewall/tutorial_for_utorrent_with_comodo_firewall_3-t15677.0.html

Problém ale nastane u bodu 3. Má se objevit vyskakovací okno, kde se má vybrat volba označit aplikaci jako… a ze seznamu vybrat utorrent a zapamatovat. No a u mě se žádné okno neobjeví. utorrent se normálně spustí, rozjede se stahování ale když dám v utorrent “otestovat NAT - přesměrování portu” , stále hlásí, že port je uzavřený. Když se poté podívám do Firewall → Pokročilé → Síťová pravidla → Pravidla aplikací, utorrent už tam je a u něj jediné pravidlo: Povolit IP odchozí z IP jakákoliv na IP jakákoliv, kde protokol je jakýkoliv. Když toto pravidlo smažu a znovu spustím utorrent vše se opakuje. CIS si prostě pro utorrent sám vytvoří pravidlo a nezeptá se. Řešil někdo už něco podobného???

Díky moc za všechny odpovědi.

No tak nic :slight_smile: :slight_smile:
Evidentně už sem nikdo nechodí ale i kdyby přišel, tak už nemusíte radit, povedlo se mi sesmolit dotaz v AJ a položit ho přímo do Firewall help v sekci CIS a díky pomoci moderátora fóra je problém vyřešen…

no tenhle pruvodce mi pripada vice nez obskurni… uz me presla ta doba co jsem chtel mi pro kazdou aplikaci presne nastaveny porty atd…

nejspis ti to blokuje “sitovy” filtr, tzn v “network security policy” v global rules si povol port na kterem nasloucha utorrent… pakety se dostanou skrz k “aplikacnimu filtru” a vyskoci ti okno z dotazem…

pak pisni jesi pomohlo :slight_smile: